Mesajı Okuyun
Old 31-07-2006, 11:37   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj sahibi:arzaplı

Alıntı:
MK 166/4'e göre Boşanma Davası

--------------------------------------------------------------------------------

Benim sorum M.K 166/4 fıkrasıyla ilgili olacak.Acaba ben yanlış mı anlıyorum.Bu fıkraya göre bir boşanma davası açılmış olsun sebebi ne olursa olsun.eğer bu boşanma davası red olursa tarafların 3 yıl beklemek zorunluluğu mu var?Diyelim adam terk nedeniyle boşanma davası açtı.Fakat terk nedeniyle açılan boşanma davasının şekil şartalarına uymadığı için dava red olundu.(Diyelim terkte ihtarnameyi 4 ay geçmeden çekti).

Sayın selimbalku, sorulan soru yukarıdadır.

Alıntı:
mesaj sahibi:Av.Suat Ergin

Alıntı:
Sayın Arzaplı,

MK 166/4 başlı başına bir boşanma sebebidir. Davanızı fiili ayrılığa dayandıracaksanız, en az 3 yıl önce rededilmiş ve kesinleşmiş bir boşanma davasının(sebebi ne olursa olsun)bulunması gerekmektedir. Fiili ayrılığa dayalı davada hakimin takdir yetkisi bulunmamaktadır. Önceki dosya incelenecek, kesinleşme tarihinden itibaren 3 yılın geçip geçmediğine bakılacak ve bu süre içinde tarafların biraraya gelmediği kanıtlanırsa başkaca bir araştırmaya gerek kalmaksızın dava sonuçlanacaktır.

Benim verdiğim cevap da budur. Sayın Özoğul benim yerime açıklamış zaten. Ama ben maddenin ilgili fıkrasını da aktarayım.

Alıntı:
TMK 166/4

Alıntı:
Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.

Görüldüğü üzere kanun hükmü emredicidir. "Sayılabilir" "karar verilebilir" denmemiştir. Hakimin bu hususta takdir yetkisi bulunmamaktadır. Hakim önceki dosyayı inceleyecek, kararın kesinleşip kesinleşmediğine bakacak; kesinleşmişse, o tarihten itibaren 3 yıl içinde tarafların biraraya gelip gelmediğini araştıracak; biraraya gelmemişlerse, evlilik birliği temelden sarsılmış sayılacak ve boşanma kararı verecektir.

Dolayısıyla 184 üncü madde ile ilgili bir çelişki bulunmamaktadır.

Saygılarımla