Mesajı Okuyun
Old 24-05-2007, 10:56   #26
ParanoidAndroid

Bakırköy Adliyesi'nde bir duruşmam vardı ve duruşma salonunda tek avukat bendim, benden önceki duruşmanın bitmesini bekliyorum. Hakim bana sordu, "Ne ceza verelim dersiniz" diye; şaşırdım Dalıp gitmişim, konuyu bile bilmiyorum; "ne yapmış hakim bey" dedim; "arabadan inmiş, kavga etmiş trafikte" dedi; baktım gencin görünümüne, boğazına dolamış, bir takımın (hangisi oldugunu soylemeyecegim) atkısını; döndü, o da bana baktı, ağzımdan çıkacak olanın merakıyla. "Hakim Bey" dedim, "fanatizm de şiddeti besleyen bir olgu; ve anlaşılan arkadaş futbolu seviyor; üç büyüklerin maçına gitmesin" Hakim "Peki,yaz kızım" dedi ve üç büyüklerin maçına gitmesi bi süreliğine yasaklandı.. da uygulanabilirlik sorunu var bu ve benzeri tür cezaların; denetim sorunu uygulanabilirliği ortadan kaldırıyor.İyi bir denetim mekanizması kurulsa (ki bu konuda iyimser degilim), bu tür cezaların yararlı olacagı dusuncesindeyim.Gerçi kış ayları kalacak yer ve bir tabak yemek temin etmek için suç işleyenler, bu tür cezaların seçimlik olmaması halinde, daha büyük suçlar işlemek zorunda kalacaklar, hapishanelere kabul edilebilmek için