Mesajı Okuyun
Old 21-06-2012, 08:14   #16
Av.Ali HALLAÇ

Stajyerin stsjını gereği gibi yerine getirip getirmediği,onun yetkin bir savunman olup olmadığına barosu karar verir.Sayın savcı veya yargıcın verdiği notun veya değerlendirmenin baro staj dosyasında ne gibi sonucu doğabilir ? Baronun staj aşamalarında iyi bir avukat adayı ,sayın savcıdan kötü not almışsa ne olacaktır? Hukuksal sonucu ve etkisi olmayan bir konuda meslek yaşamına yeni hazırlanan bir adayın moralini bozmaya da gerek yoktur diye düşünüyorum.Esasen ben de stajın adliye bölümünün gereksiz olduğuna inananlardanım.Staj dönemi adayın kendi çabasıyla başarıyla taçlanabilir.Staj dönemi 1 yılken bile bu kadar sorun varken,TBB hazırladığı yasa önerisinde 2 yıla çıkarılmasını da anlamak mümkün değildir.Bir avukat adayı kuramsal bilgilerden zaten bunalmıştır.Zor br lisans döneminden sonra teorik değil,pratik çalışmaya ihtiyaç vardır.Yanında staj yaptığı avukatın yardımcısı olarak savunma sürecine dahil edilmesi yerine,aylarca yıllarca staj okulları,seminerleri,adliye stajı,staj akademisi vs.vs.gibi kuramsal çalışmaların gereksiz olduğunu düşünüyorum.En azından kuramsal çalışmalar kısa pratik çalışmalar uzun tutulmalıdır.