Mesajı Okuyun
Old 15-06-2012, 08:36   #5
avmurat

Sn Doğanel, itirazımın kompleks olarak algılanmasını anlayamadım.Avukatlık mesleğini daha saygın ve özgür yapma isteğinden öte geçmeyen her çaba "kompleks" damgası yerse, hiç bir şey savunamaz oluruz.Kompleks nitelemeniz son cümleme dair ise burada sadece bir ironi yapmaya çalıştım; yoksa asla böyle bir isteğim olamaz
Avukat stajyeri tabii ki avukat değildir; avukatlığa adaydır.Aynı zamanda sizin de söylediğiniz gibi bir eğitim sürecinden geçmektedir.Bizim de bu eğitim sürecinden geçen adayların çok büyük bir kısmının - neredeyse tamamının - avukat olacağını bilerek avukat adaylarına/stajyerlerine doğru sinyaller vermemiz gerekir.Avukat olarak bizim asla tasvip edemeyeceğimiz bir muamelenin, avukat stajyerine de yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.
"Bu stajın bir adliye ayağı varsa" demişsiniz.Belki de meselenin asıl kaynağı da budur.Ben esasında stajın bu tarzda yapılmasına da karşıyım.Bana adliye stajı hiç anlamlı gelmiyor.İlk mesajımda belirttiğimi, stajyer ile hakim-savcı, stajyer ile kalem ilişkisinde yaşananlar düşünüldüğünde bu durumun faydadan çok zararı olduğunu düşünüyorum.
Avukat stajyerinin adliyede staj yapmasını tümden reddetmiyorum ancak başka bir düzende ve avukat ya da baronun gözetiminde yapılması gerektiğini düşünüyorum.Bir avukat ya da adayına not verilecekse bu kişinin de yine bir avukat olması gerektiğini düşünüyorum.Saygılarımla.