Mesajı Okuyun
Old 15-06-2012, 08:25   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
"Avukatlık Kanunu m.24 :Stajyer hakkında, yanında staj gördüğü hakimler, Cumhuriyet Savcıları tarafından staj durumu, mesleki ilgisi ve ahlaki durumunu belirten bir belge verilir."
Mesleğin henüz başında bu uygulamayı hatalı buluyorum. Avukat adayına olumsuz anlamda psikolojik etkisi olduğunu düşünüyorum.Daha mesleğin başında, adliyeye tabi bir meslek yapıyormuşuz algısının oluşmasına sebep olabilir diye düşünüyorum. Hakimlerin, savcıların avukat adayına not vermesini anlayamıyorum.Hele ki kalemde angarya işlerde çalıştırılmalarını hiç kabul edemiyorum.Hele ki aynı kaleme, avukat olduktan sonra gittiğinizdeki yaman çelişkiyi düşününce...
Bir de şu açıdan bakalım:Bu durumun tersi düşünülebilir miydi?Hakim savcı adayları da bir süre avukatlık stajı yapsa ve yanında staj yaptığı avukat not verse. Böyle olursa, avukat adayının da mahekeme-savcılık stajını belki daha makul karşılayabilirim.
Sayın avmurat;

Önemli bir noktaya işaret etmişsiniz, teşekkür ederim.

Adliye kalemlerinde stajyer avukatların pul yapıştırma, zarf katlama vb. angarya işlerde çalıştırılmaları -evet tabir doğru çalıştırılmaları- gibi bir yanlış uygulamanın sona ermesi öncelikli dileğimdir ancak bu tür uygulamalar karşısında baroların sessiz kaldığını da kabul etmemiz gerekir.

Stajyer avukatlara cumhuriyet savcılarının ceza uygulamaları noktasında etkin bir katkı sağladığı bir staj ortamında, aynı cumhuriyet savcılarının kanaat belirtmelerinde sakınca görmem ancak bu böyle olmamakta, iş yoğunluğu vs. nedenlerle savcılar stajyer avukatlarla yeterince ilgilenmemekte/ilgilenememektedir.

Dolayısıyla stajyer avukata pratik anlamda herhangi bir katkı sağlamayan cumhuriyet savcısının, belirleyici şekilde staj durumu, mesleki ilgisi ve ahlaki durumu hakkında görüş bildirmesini kabul edilemez buluyorum. Avukatların staj aşamasının gerek avukat yanında gerekse adliyede gerçekleştirilen kısmında etkin eğitim ve öğretimin sağlanması, hukuk bilincinin sağlanmasına yönelik adımlar atılmalıdır. Halihazırdaki uygulama bir formalitenin yerine getirilmesinden ibarettir.

Saygılarımla..