Mesajı Okuyun
Old 16-07-2019, 11:27   #3
gcpgl

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım,

1.Sulh mahkemesince YÖNETİCİ atanması
„Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, katmaliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.
Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez. Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir „(634 s.K.m.34)

2.İŞVEREN ve İŞVEREN VEKİLİNİN TARİFİ (506 s.K.m.2)
SGK. Kayıtları -Apartman yönetimi – Yönetici

3.6325 s. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu

4.YARGITAY:
„634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 35. maddesinde belirtilen yöneticinin görevleri kapsamında ve bununla sınırlı olan sözleşme yapma yetkisi ve buna ilişkin uyuşmazlıklarda taraf sıfatı ile ehliyetinin bulunduğu kabul edilmektedir (Yargıtay 15. Hukuk Dairesi'nin 27.03.2009 gün 2008/1563 Esas, 2009/1782 ; 28.02.2012 gün 2010/7597 Esas 2012/1183 Karar; 10.05.2010 gün 2009/1180 Esas 2010/2748 Karar sayılı ilamları )“
15.HD. E. 2018/4479, K. 2019/686,T. 19.2.2019
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...+ehliyet i#fm

Saygılar

34-6 Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.

Bu maddeden anladığım kadarıyla yönetimin Sulh Hukuk Mahkemesi kanalıyla atanmasını sadece malikler isteyebiliyor. Yani yönetim kurulmadıysa benim yapabilecek birşeyim yok.

Madde 34-2 Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.

Bu maddede bahsedildiği üzere yönetim kurulması zorunlu olmayan hallerde ben maliklerin kim olduğunu nasıl bulacağım ve arabulucuğa çağıracağım? esas merak ettiğim husus bu. Ben kendi davamda apartman yönetimini karşı taraf gösterdim çünkü işveren o yönetimin kurulamaması benim sorunum değil diye düşünüyorum.