Mesajı Okuyun
Old 07-06-2018, 15:10   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Vekaletname Sunulmuş Olan Ceza Davası Dosyasından UYAP'ta Görüntülenemeyen Soruşturma Evrakının Talebi

Değerli Meslektaşlarım;

Son dönemde, ceza davalarıyla ilgilenen meslektaşlarımın malumu olduğu üzere soruşturma aşamasındaki evraklar UYAP sisteminde görüntülenemiyor.

Yapılan açıklama, -dombra ezgisi eşliğinde uzun bir süre bekledikten sonra telefonda tarafıma verilen yanıta göre- "başkanlık kararıyla kısıtlamaya gidildiği" yönündedir.

Hukuki gerekçesinin ne olduğunu sorduğumda kendilerine bir bilgi verilmediğini söylediler. Biz avukatların dosyaya tam anlamıyla vakıf olabilmesi ve etkin bir savunma görevi yerine getirmesi açısından değerlendirdiğimde söz konusu kısıtlamanın adil yargılanma hakkına aykırı olduğu düşüncesindeyim.

Kritik davalar gerekçe gösterilerek ya da hangi saikle böyle bir kısıtlamanın yapıldığını bilmiyorum. Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarım varsa eğer, bilgilerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Ayrıca, soruşturma aşamasındaki evrakların, örneğin tanık, sanık ve müşteki ifadelerinin tarafımızca talep edilmesi durumunda bir kısım mahkeme ve hakimlerin dilekçe ile talepte bulunmamızı istemelerinin de hukuki bir gerekçesi olduğunu düşünmüyorum. "Bir kısım" olarak ifade ettim çünkü bazı mahkeme ve hakimler dilekçe talep etmeden vekaletimizin olduğu dosyadan soruşturma evrakını veriyorlar.

UYAP'ta soruşturma aşamasındaki evrakı görebiliyorken malumunuz olduğu üzere sistemin amacına uygun olarak dilekçe gerekmiyordu. Bugün bir sayın hakime gerekçe sorduğumda, dosyadan kimlerin suret aldığını görebilmeleri bakımından bu şekilde bir uygulamaya gittiklerini ifade etti.

Kısıtlama konusu ve birtakım evraka ulaşmak için dilekçe sunulmasının istenmesinin hukuka/yasaya aykırı olduğuna ilişkin tespitimde yanılıyorsam ya da uygulamayı siz de yanlış buluyorsanız yanıtınızı bekliyorum.

Saygılarımla..