Mesajı Okuyun
Old 21-12-2009, 14:57   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Boşanma Davası/ Karar Kesinleşmeden Feragat Edilirse Temyiz Dilekçesi Yerine Geçer mi

Alıntı:
Bir süre önce eşimle anlaşmalı olarak boşanmaya karar verip aile mahkemesine başvurduk.03.12.2009 tarihinde mahkeme görüldü ve hakim bizi boşadı.Görevli memur yaklaşık bir hafta sonra gidip kararı almamızı istedi.Ancak eşim de bende kalemden kararı henüz almadık.Ben sonraki süreçte bu kararımdan vazgeçtim.Davada davacı olan bendim.Şimdi boşanmanın iptali için nasıl bir yol izlemeliyim.

KAHDEM Alanına gelen sorulardan birisini yukarıya alıntıladım.

Benden önce foruma yanıt veren Sayın Av.Neslihan şu görüştedir:

Alıntı:
Hüküm kurulduğu ve mahkeme dosyadan el çektiği için, feragat konusunda davacının yerel mahkemeye vereceği dilekçe dahi, temyiz dilekçesi gibi Yargıtay'a gönderilecektir

Benim mesajımda ilgili bölüm şu şekildedir:

Alıntı:
Kararı temyiz etmeden, sadece davadan feragat ettiğinizi belirten bir dilekçe yeterlidir. Bu dilekçeden sonra, eşiniz kararı temyiz ederse, Sayın Av.Neslihan'ın açıkladığı prosedür işlemeye başlayacaktır.

Mesajımdan sonra görüşlerine önem verdiğim bir meslektaş ile aramızdaki diyalog aşağıdaki gibidir:

Alıntı:
Yazan Cengiz Aladağ
kadına kararı temyiz etmeden feragat dilekçesi ver, eşin temyiz ederse vb demişsin. Eşi temyiz etmezse ne olacak?
Oysa mahkeme karar ile dosyadan elini çektiği için feragat dilekçesi üzerine bir daha karar veremez ki, o dilekçeyi temyiz dilekçesi sayıp Yargıtay'a yollar ve Yargıtay "feragat nedeniyle davanın reddine karar verilmek üzere" kararı bozar. Yani Av.Neslihan'ın yanıtı yerinde.

Alıntı:
Yazan Ben
eşi temyiz etmezse dava derdest olarak kalır. Harcı yatırılmamış temyiz dilekçesi olur mu? Mahkeme hakimi cebinden mi yatıracak?

Alıntı:
Yazan Cengiz Aladağ
Kadın feragat dilekçesi verdi, eşi temyiz etmedi ve kararı tebliğe çıkardı. Ne olacak o zaman?

Alıntı:
Yazan Ben
Kesinleşme şerhi alamaz(Bence).

Alıntı:
Yazan Cengiz Aladağ
Niye almasın? Senin dediğin gibi olsa dava muallakta kalır abi. Bence mahkeme feragat dilekcesini temyiz istemi sayıp, harç ve posta masrafı için muhtıra yollamalı.

Ben hala kendi düşüncemde ısrar etmekteyim. Kadın, davadan feragat ederse temyiz dilekçesi yerine geçmez. Davalı eş, temyiz ederse Yargıtay "feragat konusunda karar verilmek üzere" dosyayı yerel mahkemeye gönderir.

Ancak, son mesajla gelen yanıt bana da ilginç geldi. Siz ne dersiniz?