Mesajı Okuyun
Old 30-03-2007, 13:06   #63
Hekimbaşı

Sn.Katılımcılar,

Sn.Konyalı' nın belirttiği 'İnsan hayal ettiği ... müddetçe yaşar.' tümcesi bir kaç noktayı vurguluyor. Bunları gözden kaçırmayalım.

1. Hayal edemiyorsanız, insan olarak nitelendirilemezsiniz, veya insan olarak yaşadığınızdan söz edilemez.
2. Hayalleriniz olduğu sürece yaşama bağlısınızdır, beklentileriniz vardır.

(1) biraz fazla iddialı bir tümcedir. Her insanın hayal edebilmesi, etmesi zorunlu değildir. Ama yazar, zeki, yetenekli her bireyin bunu yapabilmesinin beklendiğini belirtmek istemiş. Sn.yağmurdamlası' nın başlığı, bu açıdan şu anlamı taşıyor bence: Kendi zeka ve yeteneklerinizin ortaya çıkardığı hayal dünyası zenginliğini benimle, bizimle paylaşın.

(2) ise daha açık. Önünüzde gerçekleştirmek istediğiniz birşeyler varsa; böyle bir durumda hissedecekleriniz, peşinden olup bitecekler konusunda da beklentileriniz vardır. Bunları benimle, bizimle paylaşın.

Bunlardan öte; bir başka konu daha vardır, ki bana göre zararlı bir hayaldir, ama insanoğlunun hayal gücüne dem vurulamaz, ister istemez konu olacaktır. O da; 'O gün, o durumda; böyle değil, başka türlü davransam, karar versem ne olurdu?' sorusunda düğümlenir. Buna biz pişmanlık diyoruz, ve benim ilgi alanıma girmediği gibi; Sn.yağmurdamlası' nın da bunu sorguladığını düşünmüyorum.

Saygılarımla,