Mesajı Okuyun
Old 15-01-2020, 11:11   #1
bersu

Önemli 3. kişi şirket elinde haczedilen malların çalışana yediemin olarak bırakılması ancak muhafazasına izin verilmesi

Müvekkil şirketin 3. kişi sıfatıyla ilgili olduğu icra dosyasında İKK 99. madde uyarınca menkuller haczedilerek o an işyerinde olan çalışana yediemin olarak bırakıldı ve alacaklıya İstihkak Davası açması için süre verildi.

İstihkak Davası açıldı ve dava kabul edildi ancak istinaf kanun yoluna başvurumuzu yaptık.

Alacaklı ise kararın kesinleşmesini beklemeden karar ile birlikte menkullerin muhafazasını talep etti ve işyerine tekrar hacze gelindi.

Bunun üzerine memur muamelesini şikayet yoluna başvurarak davamızı açtık ancak dava sonucunda mahkeme "kararın kesinleşmeden infaz edilemeyeceğini ancak malların istihkak iddiacısı 3. şahıstan farklı bir şahsa yediemin olarak teslim edildiğinden muhafazasına yasal bir engel olmadığına" dair karar verdi.

Bu karara karşı istinaf yoluna başvurmayı düşünüyorum.

Meslektaşlarım sizin de değerli önerilerinizi almak istiyorum, ben mi yanlış değerlendiriyorum, işyerinde şirket temsilcisi her zaman bulunamaz bu nedenle çalışana yediemin olarak bırakılması İİK 99 son cümle için yeterli değil midir?