Mesajı Okuyun
Old 14-11-2003, 18:57   #3
ÜSTAD

meslekdaşım,
kurumlarla çalışan arkadaşlarımız zaman zaman kurumların, mevcut yasal düzenlemelere aykırı tutum, davranış ve hatta ücret sözleşmeleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar.Ülkemizdeki meslek kuruluşlarının hemen hepsinde var olan etkinsizlik sendromu malesef bizlerin mensubu olduğu meslek kuruluşlarında da mevcut.Yaşadığınız vakıadan sonra bir anlamda size sahip çıkacak bir meslek kuruluşu veya meslakdaş dayanışması malesef yok.Şu hususu özellikle biliyorum ki; sizin ilgili kurumun vekilliğinden istifa ettiğiniz takdirde sizin ücret yönünden sizin çalışma şartlarınızın çok altında bahsi geçen kurumla çalışmayı kabul edecek şartlarda meslekdaşlarımız var.Bence bu meslekdaşlar adına daha acı bir durum.
Tek çözümün avukatlık mesleğinin yargılamada birbirine eşit ve olmazsa olmaz üç sac ayağından biri olduğu gerçeğini ortaya koyabilecek bir hukuk reformu.Tabi bunun devamı olarak ta çağdaş ülkelerde uygulanmakta olan etkin baro oluşumları +bir yargı çevresinde çalışan avukatlar için çanak sistemi veya hukukçu birlikleri(avukatlık ücretlerinin dava harcı şeklinde mahkeme veznelerine yatırılması )
Bu nahoş davranışı yapanın yanına kar kalmaması gerektiği konusunda hiç tereddütüm yok ve ancak realist olmak gerektiği inancındayım.Neticede bireylerin (veya kurumların ) değil toplumun genelinde hukuk bilincinin yerleşmesi bizlerin tarz,çaba ve olaylar karşısındaki tavırları ile paralellik taşımaktadır.Olayı bu yönü ile de değerlendirip en doğru kararı vereceğinizi ve geri adım atmadan uygulayacağınıza inanıyorum .Saygılar.