Mesajı Okuyun
Old 21-03-2007, 23:16   #9
Derebey06

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
kolluk kendiliğinden arama yapamaz,gözaltına alamaz,ifade alamaz vs.Savcıdan emir almadan yapılan her araştırma işlemi kanuna aykırı işlem olur.Soruşturma sonunda yeterli şüphe varsa savcı iddianame düzenler.Yeterli şüpheden kasıt ;%90mahkumiyet çıkabilir denilebiliyorsa,sağlam deliller,hukuka uygun deliller.Yani soruşturma evresi çok önemli.Arkadaşlar yeni kanunlar tam anlamıyla uygulanıyor mu? daha geçiş süreci yaşanıyor.Bekleyip,görmek gerek ..
soruşturma evresi gerçekten çok önemli zaten kolluk tam olarak tahkikatı gönderirse savcıya sadece iddia name hazırlamak kalıyor. ancak her şey için kolluğun tek tek savcıyı araması durumu da pek uygulanamıyor. Hem Csavcısı zıvanadan çıkıyor ve 'gereğini yapın ' şeklinde yuvarlak bi cevap vermek zorunda kalıyor hemde kolluk için çok sıkıntı oluyor. HEPSİNDEN DAHA ÖNEMLİSİ KOLLUĞUN GÖRDÜĞÜ ŞEY FARKLI, ANLATMAYA ÇALIŞIPTA ANLATTIĞI ŞEY FARKLI, SAVCININ ANLADIĞI ŞEY FARKLI.. Gece yarısı kolluk savcıyı uykudan uyandırıp telefon ile görüşüyor. Uyku sersemi olan bir insan ne kadar doğru karar verme veya anlama kapasitesi ne kadardır.. Ayrıca Yanlış verilen bir karar karşısında C.Savcısı ben böyle bir emir vermedim derse ve C.Savcısı ile görüşme tutanağını imzamalazsa KOLLUĞUN GARANTİSİ NEDİR?bu sebeple kolluk Tahkikatı yasal prosedüre göre hazırlamalı ve soruşturmayı etkileyecek önemli bir eksik var ise C. savcısı kolluk hakkın görevi ihmalden cezai müeyyide uygulamalıdır. Artık kolluğun arama kararı verebilecek kadar eğitim düzeyi yükselmiştir.

saygılarımla