Mesajı Okuyun
Old 01-08-2008, 19:18   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan burakcak
muvekkıl iki ortakli bir ltd şirketinin hissedarlarındandır.Ortakla anlaşmazlığa düşmüşler müvekkil diğer yetkili olan şirket ortağını işyerinden çıkarmıştır.Daha sonra buna içerleyen diğer ortak şirket imza yetkisinin kendisinde oldugunu fırsat bilerek herkese şirket senedi dağıtmıştır.Şimdi müvekkilim gelen hacizler yuzunden iş yapamaz hale gelmiştir.Ltd şirketi 50 mılyar sermayelı iki ortagından %50 hissesi vardır.Diğer ortak 60 mılyarlık bir senet vermiş daha sonra 10 milyarlık bir daha senet vermiştir.Şimdi ben bu senetlerin şirket senedi olmadığına dair menfi tesbit davası açmayı dusunuyorum.Zira herhangi bir mal alımı veya fatura söz konusu değildir.Birde eğer sermaye artırımı söz konusu ise bunu ortak kurul kararıyla almak gerekirdi.Böyle bir durumda olayımızda yok.Ne yapmalıyım yargıtay kararı olan arkadaşlar varsa bu konuda paylaşmalarını rica edıyorum.

Bilindiği gibi şirketler TTK 66-86 arasındaki hükümlere göre ticari defter tutmak, aldıkları ve verdikleri her türlü senet, çek, fatura, makbuz ve benzeri evrakların kaydını deftere işlemek zorundadır. VUK' da da benzeri yükümlülükler düzenlenmiştir.

Bu itibarla, şirket bir senet vermiş ise muhakkak karşılığında bir hizmet yahut mal almış olmalıdır. Şirket kayıtlarında herhangi bir mal girişi yahut hizmet alışı söz konusu değilse senet lehdarlarına karşı menfi tespit davasından sonuç alabilirsiniz.

Senetler 3. kişilere ciro ile devredilmiş ise bu durumda Menfi tespit davasından sonuç alabilmek için TTK.599/son uyarınca 3.kişilerin kötüniyetini ispatlamak zorundasınız.

Bence öncelikle senedi düzenleyen müdür ve ortak hareket ettiğini düşündüğünüz senet lehdarları hakkında suç duyurusunda bulununuz. Sahtecilik "İçerik" bakımından da mümkündür. Şeklen usulüne uygun ve tam olan senet içerik bakımından sahte olabilir. Yani senet bile bile sebepsiz verilmiş ise muhteva bakımından sahtedir denilebilir....

Akabinde menfi tespit davası açarsınız. Kolay gelsin.

Not: Sermaye artırımından kastınızı bu konu bakımından anlayamadım.