Mesajı Okuyun
Old 05-08-2015, 10:14   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Meslektaşım,

Öncelikle
Alıntı:
"müvekkilin ... anlaştığı firma, bu hizmeti yerine getirememiş, şirket ürünleri yağan yağmur nedeniyle hasara uğramıştır.
yazmışsınız fakat mesajınızda "ayıplı hizmet" şeklinde açıkladığınız için anladığım kadarı ile burada hizmet hiç yerine getirilmemiş değil; olması gerektiği şekilde yerine getirilmemiş. Eğer hizmet hiç yerine getirilmedi ise o zaman soruya vereceğim yanıtlar daha detaylı ve farklı olacaktır. -TBK m.123, m.124, m.125 vd., temerrüt ve seçimlik haklara ilişkin düzenlemeleri ve yine TBK m.112, 113 vd. düzenlemeleri inceleyiniz.-(Zira bir hizmetin hiç yerine getirilmemesi ile ayıplı olarak hizmet verilmesi ayrı durumlardır.)

Ben, "ayıplı hizmet" dediğinizden; hizmetin verildiği fakat gereği gibi ve ayıpsız şekilde yerine getirilmediğinden yola çıkarak sorunuzu yanıtlayacağım.Bir de bu tip fuar stant kurulumlarında bildiğim kadarı ile stant fuar sabahı ya da 1 gün önce kurulabiliyor, sizin sözleşmenizin koşullarını bilmeden vereceğimiz yanıtlar sağlıksız olacak ama yine de yazacağım.

Sözleşmeden dönerek bedel iadesi talep edilmesi halinde (elbette yasal süreler içerisinde ayıp ihbarı ve sözleşmeden dönmeye ilişkin bildirimi yaptınız kabul ediyorum), ayıplı hizmetten dolayı maddi ve manevi zarar oluştu ise ve bunu kanıtlayabilecek ispat vasıtalarınız var ise, tazminat talep etmenize herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.Zira sözleşmeden dönme ayrı bir konu, ayıplı hizmet yahut mal nedeni ile oluşan maddi-manevi zararın tazmini ayrı bir konudur.

Örneğin, bu ayıplı hizmet nedeni ile standa koyduğunuz ürün yahut malzemeler zarar görmüş, zedelenmiş, satılamaz hale gelmiş olabilir(maddi) ayrıca tüm sektör, müvekkilinizin fuarda ne hallere düşüldüğünü konuşuyor olabilir (manevi)vs.vs. örnekler çoğaltılabilir. Tüm bunlar maddi ve manevi tazminat isteminin nedenlerini oluşturabilir.Buna göre değerlendirme yaparak, var ise maddi ve manevi zararın tazminini de istemeniz gerektiği düşüncesindeyim.

Karar araştırması yapmadım, vakit bulursam karar da ekleyeceğim.