Mesajı Okuyun
Old 29-12-2011, 00:07   #329
Av.Nevra Öksüz

Sayın g_soton,

Alıntı:
Yazan g_soton
... bu tip davalarda HMK ile yeni getirilen belirsiz alacak davası kurumunun doğrudan uygulanacağını söyledi. Yargıtay aşamasındaki dosyalar dahi, yeni kanun gereğince açılan kısmi davaların belirsiz alacak davası niteliğinde olduğunu söyledi. Madde 448' de belirtilen " Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhâl uygulanır." durum bunu destekliyor gibi. Ancak anladığım kadarıyla kesin ve net bir durum yok.

Uygulamanın bu şekilde olması halinde, fazlaya ilişkin saklı tutulan haklarımız açısından zaman aşımı sıkıntısı her haliyle ortadan kalkacak diye algılıyorum...

Şahsi kanaatim avukat arkadaşınızın söylediği şekilde değildir. HMK m.107'de düzenlenen belirsiz alacak davası ile HMK m.109'da düzenlenen kısmi davanın ikame şartları ile dava aşamasındaki hukuki sonuçları ve uygulanacak usul kuralları birbirinden farklıdır. Davanızın somut durumu itibariyle mahkemenin bu davayı kendiliğinden belirsiz alacak davası olarak görüp sonuçlandırmasının usule ve yasal düzenlemeye aykırı olacağı; HMK m.448'in ise belirttiğiniz durumun tam aksini gösterdiği/desteklediği kanaatindeyim.

Neticeten 10 yıllık zamanaşımı süresi geçerli olmakla (olay tarihinizi bilemiyorum ama anladığım kadarıyla) süre sorununuz yok ve davanıza bu şekilde devam edip şartları oluştuğunda ıslah edebilirsiniz.

Diğer taraftan sizin yerinizde olsam (rahat edemeyeceksiniz gibi anlaşılıyor; bu anlamda ) davamı belirsiz alacak davasına çeviririm, karşı taraf muvafakat etmezse davayı "belirsiz alacak davası" olarak ıslah ederim ve alacak miktarının tam ve kesin olarak belirlenebilmesinin mümkün olduğu aşamada da talebimi arttırırım.

Saygılar...