Mesajı Okuyun
Old 19-03-2009, 11:43   #104
Kilimanjaro

Alıntı:
alperyldrm
ben mesajlarımda takas odaları aracılığla bankalara ibrazdan bahsetmedim. oradaki uygulama kanunda da belirtti üzere farklı olabilir. bir önceki msjımda nedemek istediğim çok açıktı aslında

Ben sizin dediklerinizi gayet iyi anladım. Lakin kendi dediklerimi anlatamadım galiba. Aslında benim söylediklerim de çok açık: İki adet Yargıtay kararında yer alan "çekin süresinde bankaya ibrazı, karşılığı bulunmaması halinde yasa gereğince bankanın sorumlu olduğu asgari miktarın ödenmesi talebini de içerir" cümlesinin yanlış anlaşıldığını, esasen Yargıtay'ın bu cümlede somut ihtilafla ilgili başka hususları kastettiğini düşündüğümü belirttim ve sebeplerini de izah etmeye çalıştım. Bunun bir başka delili de takas odaları aracılığıyla ibraz edilmiş çeklerle ilgili 3167 sayılı Kanun’un 6/son maddesinde yer alan açık hükümdür. Dikkat edin, Yargıtay kararında geçen tartışmaya konu cümlede takastan ibraz edilen ve edilmeyen şeklinde bir ayrıma gidilmeksizin genel bir beyanda bulunulmuştur. Halbuki kanun maddesi çok açık. Ben buradan hareketle şunu söylüyorum: Kanunu bir tarafa koyup sadece bu tartışmalı cümleyi kararlardan cımbızla çekip ihtilafları çözümleme yoluna gitmek ve mesela, takas odalarından ibraz edilen çekler için de bu karara atıfta bulunarak çek aslının muhatap bankaya götürülmesinin gerekmediği sonucuna varmak son derece yanlış olacaktır.

Alıntı:
bankaya çek aslını ibraz edip sözkonusu miktarı isteyen ve bu konuda ilgili bankaya dilekçe veren ve bu dilekçeye ilişkin cevap isteyen ancak buna rağmen cevap vermeyen bankaya karşı ne yapılmalıdır.Dilekçeme cevap vermediler diye savcılığamı başvuralım. Hadi biz avukatlar işin kolayına kaçtıkta işin zoruna kaçan bankayı ne yapacağız

Siz başvuruda bulunduğunuzu bir dilekçe ile belgeledikten sonra, bu dilekçeye bankacılık işlemlerinin süratiyle uyumlu şekilde makul bir süre içinde cevap verilmemesi halinde, bu durum, Bankanın ödeme yapmak istemediği/ödeme talebini reddettiği şeklinde değerlendirilecektir; bu açıdan, ispat sadedinde ciddi bir zorlukla karşılaşmanız bence pek olası değildir.