Mesajı Okuyun
Old 01-03-2009, 22:55   #93
Av. A Sevimli

Alıntı:
Yazan Kilimanjaro
Yukarıdaki açıklamalarımda sizin sorduğunuz birinci sorunun cevabı bulunuyor. Fakat sorunuzdaki alıntıladığım bölümü pek anlayamadım. Bir çek ya takas odaları aracılığıyla elektronik ortamda muhatap bankaya ibraz edilir (ki bu durumda çekin arkasında muhatap banka dışındaki bir bankanın ibraz kaşesi/şerhi bulunur) ya da fiziken doğrudan doğruya muhatap bankanın bir şubesine ibraz edilir (ki bu durumda da ibraz kaşesi doğal olarak muhatap bankaya ait olur). Sizin bahsettiğiniz şey nedir, pek anlayamadım.

Cevaplarınız için teşekkürler.
Belki ben de yanlış anlamış olmamdan dolayı, yanlış anlatıyor olabilirim ama çeklerin hepsinde dediğiniz üzere muhatap dışındaki bankanın ibraz kaşesi olduğu gibi muhatap bankanın karşılıkısz kaşesi de bulunuyor. Ben bunu şu şekilde anlıyorum, ibraz süresini on gün olarak düşünürsek, ibrazı yapan banka keşide günü karşılığı olup olmadığını öğrendikten sonra ibraz süresi içinde çek, ayrıca bankaya fiziken de ibraz edilip muhatap bankadan karşılıkısz kaşesi alınıyor galiba. Tabi uygulamanın bu şekilde olduğuna dair bir teyit almak iyi olacak...