Mesajı Okuyun
Old 28-10-2005, 00:22   #31
Gemici

Deveye 'boynun neden eğri demişler, nerem doğru ki demiş'.
Bizde de aynısı, neremiz doğru ki?
Yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma, aile içi şiddet, kendisini dev aynasında gören müdürden daha müdür, yöneticiden daha yönetici olan odacılar, çıkarlarını devletin çıkarlarının önününde tutan politikacılar.

Ne ararsan var, derde devadan gayrı demek geliyor içimden, ama Allahtan ki derde deva da var. Ama dert öyle işlemiş ki bünyeye, deva fazla bir şeye yaramıyor; etkisiz kalıyor, kangrenleşmiş yaraya karşı.

Derde deva derken, bir olay olduğunda hemen demeç veren, soruşturma açarım, işten atarım, sürerim diyen politikacılarımızı ve devlet adamlarımızı(!) kastetmiyorum. Bu gürleme aslında sadece bir anlıktır ve saman alevi gibi parlayıp söner. Arkası olmayan garibanlar sahiden sürülür, işten atılır, analarından emdikleri süt burunlarından getirilir, arkası olanlara çoğu zaman dokunulmaz bile.

Yaşam kavgası mı desem, geleceğinden korkmamı desem bilmiyorum, gerçek sadece ödlek ve kendine güvensiz değil, aynı zamanda hırçın ve sevgiden uzak bir toplumda yaşıyor oluşumuz.

Belirli yasalarla belki durumu biraz düzeltebiliriz. Ama yasaları uygulayan yine bizler olacağına göre fazla bir şey beklememek gerekir bence yasalardan. Önemli olan zihniyet değişikliği. Zihniyet değişmediği sürece, ortaya çıkan bazı olayların faili cezalandırılır ama durum buna rağmen değişmez.

Malatyadaki olay buzdağının sadece su yüzüne çıkan kısmı. Suyun içinde, dipte neler var ona bakmak gerekir.

Çocuklarını durmadan döven, her taraflarını morluklar içinde bırakan babaya 'neden dövüyorsun' sorusunu yönelttiğimizde, verilen cevap: 'ben dayakla büyüdüm bugüne geldim, onları da öyle terbiye edip adam edeceğim' oldu.

Ailede, yuvada, okulda ve daha birçok yerde dayak yiyerek büyüyen, dayakla eğitilen, sevgiden mahrum kalan milyonlarca kişiye dayağın ve şiddetin bir eğitim aracı olmadığını anlatmak, herşeyden önce eğitimle olur.

Ortaya çıkan bir olayın sorumlularını bulup ortaya çıkarmak ve cezalandırmak, diğer kişilere bir örnek olması ve aynı durumların tekrarlanmaması yönünden çok etkili ve caydırıcı bir yöntem. Politikacı ve idarecilerin ilk mesajdaki demeçleri bana caydırıcılıktan ziyade göz boyamacılık olarak göründü nedense.

Saygılarımla