Mesajı Okuyun
Old 10-05-2008, 14:01   #58
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av. Ali Özcan
Sayın Av. Murat;
görüşünüze kesinlikle katılıyorum. bu konudaki tecrübenize dayanarak sormak istediğim bir şey var. bir bankanın başka şehirdeki şubesinin karşılıksız çıkan çekini getiren müvekkilin talebi üzerine bulunduğumuz şehirdeki o bankanın herhangi bir şubesine başvurabiliyoruz. peki bu başvuruyu;
..... bankası başlığı altında, ekte asılları bulunan şu numaralı çekin şu tarihte ibraz edilmesine rağmen ödenmediği ve bankanın sorumlu olduğu miktarın ekte bulunan vekaletnameye dayuanılarak tarafımıza ödenmesini mi talep edeceğiz. yani üst yazı ve ekinde vekaletnameyle birlikte çek asıllarını mı sunmalıyız yoksa dilekçeye fotokopilerini ekleyip para ödendiği takdirde çek asıllarının bankaya sunulacağını mı belirtmeliyiz. fotokopileri eklersek banka çek asıllarını ibraz etmedikleri için ödemedik bahanesine sığınabilir mi? asıllarını eklersek cevap verilecek süre içerisinde çek asıllarının kaybolma ihtimali yok mudur. yoksa banka bizim talebimize anında yazılı cevap verdiği için herhangi bir sorunla karşılaşmıyor muyuz. uygulamadan bahsederseniz sevinirim...

Bankaya dilekçe+çek aslı+çek fotokopileri+vekaletname ile birlikte sunulması gerektiği düşüncesindeyim.
Banka anında olmasada aynı gün içinde cevap veriyor zaten. Olumsuz cevap vericek olursa çek asıllarını size iade eder. Fotokopilerinden yararlanarak size cevap verir.
Siz dilekçenizde ekte çek asıllarını ve fotokopilerini sunuyorum diye yazın. 3167 sy yasanın 10.maddesine göre Ödenmesini istiyorum. Şayet ödemeyecekseniz tarafıma yazılı olarak bildirmenizi talep ederim. şeklinde dilekçe verirseniz cevap verirler. Ben bir çok bankaya bu şekilde dilekçe verdi. Bir tek a.... bankası cevap vermedi. Hatta dilekçemi bile kabul etmedi. Bende icra takibi+itirazın iptali davası açtım. Bakalım sonuç ne olacak. Ama yasa maddesi ve yargıtay kararları çok açık. Ödenmemesi için ben bir sebep göremiyorum. 350 ytl yi ödemeiyorlar sonra 900 küsür ödemek zorund kalıyorlar ayrıca bankaya hacize gitme biz parayı hemen yatıralım diye kaç defa telefon açıyorlar. Bankaya hacize gidilmesi hoş değil tabi. Ben davayı kazandığım bir banka vekiline demiştim, bende başka bir çek daha var. Onu takibe mi koyayım yoksa ödermisiniz diye. Meslektaşım bana , valla genel müdürlükten ödeme diyorlar dedi. Onlarda kendilerine göre haklı. İstatistik yapsanız 50 taneden 5 kişi dava yoluna gider. 45 tanesini ödemezler. 5 tanesini 2-3 katı ödeseler bile sonuçta karlı olacaklarını düşünüyorum.