Mesajı Okuyun
Old 22-03-2007, 18:50   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Vekil Olsaydınız Nasıl Davranırdınız?

Sayın Katılımcılar,

Müvekkil aleyhine 36.000 YTL lik alacak davası açılmıştır. Dosyada bilirkişi raporu alınmış; 5.000 YTL civarında alacağın olduğu rapor edilmiştir. Ancak biz bu rakama da itiraz edip, hiç borcumuzun olmadığını; dosyanın Borçlar Hukuku Kürsüsü'nden oluşturulacak heyete tevdiini talep ettik. Talebimiz kabul edildi. Bu aşamaya gelinceye kadar dava bir defa müracaata kaldı. Son gün yenilendi. Bilirkişi ücreti yatırdıktan sonraki duruşma tekrar müracaata kaldı...Bir defa daha müracaata kalması durumunda dava açılmamış sayılacak. Zamanaşımına uğrayacağı için, bir daha talep edemeyecekler. Davanın açılmamış sayılmasına karar verilmesi halinde malum olduğu üzere maktu vekalet ücretine(450 YTL)hükmolunulacaktı.

Oysa dava bu haliyle bitse dahi, 31.000 YTL lik kısım red olacak ve tarafıma(müvekkil adına)yaklaşık 3.500 YTL vekalet ücretine karar verilecektir.

Kısacası davaya devam edersem, karşı vekalet ücreti olarak 3.500 YTL; devam etmeyip 3 üncü defa müracaata bırakırsam 450 YTL maktu vekalet ücreti hak edeceğim.

Bir tarafta benim olacak 3.500 YTL; diğer tarafta müvekkilin ödemek zorunda kalacağı 5.000 YTL ve fer'iler...

Siz vekil olsaydınız nasıl davranırdınız? Anket açtım; çünkü konuya mesaj yazmak istemeyip oyuyla fikrini belirtmek isteyen olur diye düşündüm.

Saygılarımla