Mesajı Okuyun
Old 26-11-2011, 12:42   #11
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan ATARAS
Sayın Meslektaşım, öncelikle teşekkür ederim... Henüz duruşmaya çıkılmadı. Duruşmaya asillerde çıkacak. Sadece duruşmada bir aksilik olmaması için şimdiden yapabileceklerimiz konusunda fikir edinmek istemiştim. 166/3. maddede tarafların birlikte başvurusu kabul edilmiş. Birlikte başvuran, birlikte boşanma talep eden kişiler, bu anlamda davacı değiller mi? Kanun burada özel bir düzenleme getirmiş diye düşünüyorum. Kanunun bu açık hükmü karşısında, Mahkemenin şekle bu kadar takılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kanun, eşlerin birlikte başvurması halinde... dediğine göre, birlikte başvuranların birini davacı birisini davalı göstermek zorunlu olmasa gerek- diye düşünüyorum... İyi çalışmalar..
Birlikte başvuranlar, davacı değil de anlaşmalı boşanmanın şartlarını haiz olan ( olduğunu ileri süren) ve mahkemeden buna göre karar istihsali için birlikte başvuranlardır.
Duruşma günü belli olmuş,duruşmaya asiller de çıkacağına ve hâkimin de onları bizzat dinleyeceğine göre, sorun kalmamış demektir.Sayın mahkeme hâkimi gereğine göre tutanağı düzenler. Kolay gelsin...