Mesajı Okuyun
Old 16-12-2010, 14:44   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın bilvekale,

Öncelikle teşekkür ederim. Şimdi de Aile Mahkemelerine "tercihan" atanan hakimlerin boşanmaları halinde; Aile Mahkemelerinden "tercihan" başka mahkemeye gönderilmeleri de söz konusu oluyor mu diye merak ettim

Neticeten Kanun'da da yer alsa, "tercihan" kelimesiyle durum kurtarılmaya da çalışılsa 2004 itibariyle bu şekilde bir maddenin Yasamızda bulunması Anayasadaki eşitlik ilkesi, çalışma özgürlüğü v.s. bir yana trajikomik (diye düşünüyorum ).

Saygılar...

Nevra Hanımefendi'yle aynı kanıdayım. Yani, bu şekilde değişiklikten önceki "tercihan evli" ibaresini de, 2004'de eklenen ilaveyi de çağdaş hukuk düzenlemeleri olarak görmemiz mümkün değil. Bu içerikteki avamî ve toplumsal önkabullerin yansıması niteliğindeki metinlerin mevzuattan çıkarılması gerekir. Ne yani, evli ama kendinin veya eşinin durumu nedeniyle çocuk yapma yeteneği bulunmayan bir hakim bu davalara bakamayacak mı? Hatta evlenmemiş, boşanmış bir hakim bu davalara bihakkın bakamayacak mı? Yargıçlık haslet ve özellikleri çok daha geniş ve objektif, bilimsel ölçütlerle belli iken böyle lokal, özel ve avami belirlemelere gerek var mı!!! Okuyunca aklıma şu tarz vatandaş konuşmaları geldi: "Evli misin arkadaşım sen, çocuğun var mı, o zaman konuşma anlamazsın sen"... Bu bana söylenebilir de hakime söylenemez. Zira, hakim yargılama konusunun çözümünü kendi içinden ve deneyimlerinden çıkaracak değildir, diğer davalarda da olduğu gibi yasa metninden, diğer tüm uygulama kaynaklarından bulup çıkaracaktır. Yoksa, evlilik ve çocuk !! deneyimlerinden değil... Saygılarımla.