Mesajı Okuyun
Old 19-04-2002, 15:34   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Karar Basında Kadın

İlköğretim okulunda "ped soruşturması"

Pülümür'de, tuvalette bulduğu kirli pedin sahibini arayan okul müdiresi tuhaf yöntemlere başvurunca olay Tunceli Valiliği'ne yansıdı

Tunceli'nin Pülümür İlçesi'nde, Dede Korkut İlköğretim Okulu'nun kızlar tuvaletinde bulunan "kanlı ped"in hangi öğrenciye ait olduğunu öğrenmek isteyen okul müdiresinin başvurduğu yöntemlerden velilerin şikâyetçi olması üzerine Kaymakamlık soruşturma başlattı. Dede Korkut İlköğretim Okulu Müdiresi Nevrin Güneş'in geçen hafta içinde kızlar tuvaletinde kanlı ped bulunması üzerine okul içinde soruşturma başlattığını belirten öğrenci velileri, 7'nci ve 8'inci sınıflara giderek pedin kime ait olduğunu soran Güneş'in, bundan sonuç alamayınca, sınıflardaki erkek öğrencileri dışarı çıkartıp kızlara, iç çamaşırlarını kontrol etme, petteki kanı tahlil ettirme gibi tehditlerde bulunarak, psikolojik baskı uyguladığını öne sürdüler. Kanlı ped soruşturmasından vazgeçmeyen Güneş'in, ertesi gün kız öğrencileri bir sınıfa toplayarak, okula çağırdığı 3 polis memurunun pedin kime ait olduğunu bulacaklarını belirterek tehditlerine devam ettiğini savunan veliler, kanlı pedi polislere veren müdirenin daha sonra, okulda bulunan 4 bayan tuvaletinden 3'ünün kapısına kilit vurarak, tuvalete giren kız öğrencileri takibe aldığını anlattılar.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Olayı doğrulayan kız öğrenciler, konuşmaktan çekinirken, okul müdiresi Güneş de, "Devlet memuruyum konuşamam" diyor ve ekliyor "Kızlar pedleri rastgele yerlere atıyorlardı. Ben de kızdım" diye konuştu. Öğrencilerin yaşadığı baskılar sonrası bazı velileri, okul müdiresini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikâyet etti. Pülümür Kaymakamı Şevket Atlı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek, "İddialarda gerçek payı var ise gerekli herşey yapılacak" diye konuştu. Tunceli Valisi Mustafa Erkal da uygulamayı "Kabullenilemez" olarak nitelendirdi ve "Gerçekleşmiş olması halinde sorumlular hakkında gereken yapılacaktır" dedi.

19.04.2002 Sabah Gazetesınden alıntıdır.