Konu: Yeni Anayasa
Mesajı Okuyun
Old 10-08-2007, 14:15   #16
Seyda

Alıntı:
Yazan Zabunoğlu
yasama dokunulmazlığı niçin ihdas edilmiştir? birilerine paravan olsun diye değil elbette. Parlamentoların Yürütme erkine karşı mücadelesinin bir sonucudur dokunulmazlık... şöyle düşünelim, iktidar, muhalefet milletvekillerinin bir oturuma katılmasını istememektedir. veya bir muhalif temsilci, iktidar sahiplerine göre, gereğinden fazla konuşmaktadır ve bu temsilcinin meclise gelmemesi en iyi çözümdür. yasama dokunulmazlığı müessesesinin olmadığını varsayarak, bu muhalif temsilcinin rahatlıkla eften püften bir sebeple tutulabileceğini, tutuklanabileceğini dokunulmazlık kurumuna karşı olanlar düşünmelidir.

bir şey tümden kötü değildir. yukarıda örnek verdiğim ülkelerde dokunulmazlık kurumu vardır ki zaten dikkat ederseniz son sözüm "sorun dokunulmazlıkta mı? yoksa..." şeklindedir.

Sayın Zabunoğlu tam da bu cümleleriyle aklımdan geçenleri açıklamış sanki. 'Dokunulmazlığın' kaldırıldığını düşünmüyorum sadece, ardından gelebilecek sorunları da düşünüyorum. Sorun 'Adalete güven' sorunu değil bana göre..Sadece 'Adaletin yükünü çoğu kez gereksiz bir şekilde ağırlaştırma' sorunu.. Belki dokunulmazlığın kapsamı biraz daraltılabilir ancak tamamen kaldırılmasının, Yasama organının bireyleri olan milletvekillerini ve hatta partilerini oldukça güç durumda bırakacağını düşünüyorum.

Saygılarımla..