Mesajı Okuyun
Old 26-09-2008, 21:43   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Bu hafta hisse haczi için ticaret şirketine müzekkere yazdim.Hatta elden takipli götürdüm ayrica pay defterine işlenmesi için şirkete.Borçlu şirket ve şahısla birlikte hisseleri haczedilir.Şahısla birlikte şirkete karşi takip yaptik.Şirket hisselerinin haczini istedim .Müzekkereyi buna göre yazdim.

Sayın Meslektaşım,

Cevabınız karışıklığa yol açabilecek nitelikte hatalıdır. Bu itibarla bilgimizi kendimize saklayamıyoruz. Cevabımız sizin için değildir. Sizin yazdıklarınızı okuyan hukukçu olmayan vatandaşların yanlış yönlendirilmemesi içindir.

Bildiğiniz gibi şirket tüzel kişiliği ile şirket ortağı kişiler ayrı ayrı hukuki kişiliklerdir. Borç şirketin borcu ise, ortakların sahip oldukları hisselere haciz koyamazsınız! Koyulmuşsa fahiş bir hata yapılmıştır! Yok eğer sizin olayınızda hem şirket hem de şirket ortağı aynı hukuki nedene bağlı olarak borçlu ise; bu durumda da cevabınız (yazınız) yeterli açıklığa sahip değildir. Konuyu daha açık yazmanız gerekirdi.

Borç, şirket ortaklarına ait ise, bu durumda ortağın şirketteki hissesine haciz konulmasını talep edebilirsiniz.

Başarılar dilerim.