Mesajı Okuyun
Old 16-04-2007, 11:24   #46
çınar

Değerli meslektaşlarım,
yazılanların tümüne gönülden katılmakla beraber bir iki ekleme yapmak istiyorum. Avukatlık bağımsız çalışılabilecek üç beş meslekten biri. Bunu da hiç bir zaman unutmamalıyız bence.Üst-ast hiyerarşisinden uzak yaşamanın da ne denli bir lüks olduğunu, özel ya da kamu sektöründe çalışan arkadaşlarımdan biliyorum. Müdürleri ya da patronları yüzünden bunalım geçiren ve bu yüzden işinden nefret eden o kadar çok insan varki...
Ayrıca ilk yıllarda büroda oturup müvekkil beklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Kendimizi sürekli geliştirmeye çalışmalı, (yabancı dil, seminerler, konferanslar v.s- bunlar da maddi külfet demeyin çok sayıda ücretsiz seminerler var) Sosyal hayatın tam içerisinde yer almalıyız. Derneklere ya da benzeri faaliyet gruplarına üye olmalıyız. Bu şekilde çevremizi genişletirken müvekkil portföyümüzü arttırmanın daha kolay ve çabuk olacağını düşünüyorum.
Ayrıca avukatlar hakkındaki düzenbaz, dolandırıcı v.s. önyargılarını da, şahsiyetinizle ve duruşunuzla değiştirmek sizin elinizdedir. 6 yıllık mesleki yaşantım boyunca bir iki öfkeli borçlunun hakaretine maruz kaldım ancak dürüstlüğüme hiç kimse şu ana kadar laf ya da ima edemedi.
Meslek ilkelerine uygun bir biçimde, düzgün, dürüstçe, sabırla ve azimle çabaladıktan bir süre sonra karşılığını almamanız mümkün değil bence.