Mesajı Okuyun
Old 16-08-2017, 08:15   #1
üye50398

Varsayılan Stajyerlerin SGK primlerinin ödenmesi ve ücret hakları konusu

Merhabalar, değerli büyüklerim ve hukukçu arkadaşlarımdan bir konuda yardım bekliyorum. Hukuk fakültesinde okumaktayım. 2015 yılında meslek lisesinde zorunlu olan stajımı TOBB’ne bağlı bir odada yaptım. Zorunlu stajım bittikten sonra aynı kurumda bir yıl daha çalıştım ancak yine stajyer olduğum söylendi. Hukuk fakültesini bu süreç içerisinde kazandım ve birinci sınıf biterken yine aynı kurumdan staj teklifi aldım. Yazın kendimi geliştirmek için tekrardan aynı kurumda stajyer olarak çalışmaya başladım. Zorunlu stajım bittikten sonra gönüllü olarak yaptığım stajın birimleri SGK’ya bildirilmemiş. Çalıştığım oda bir sandığa bağlı bu nedenden dolayı SGK’ya bildirmemiş olabilir mi? Ayrıca bu yaz tekrardan aynı kurumda çalışmaya başladım ilk ay beklediğim ücreti aldım. İkinci ay ise yönetim kurulu bir karar aldı denilerek ücretim yarı yarıya düşürüldü. Ücretimin yarıya düşürülmesi hukuki güvenlik ilkesine aykırı değil midir? Ayrıca idarenin eylem ve işlemleri geçmişe etkili olamaz bu durumda yönetim kurulunun kararı kanuna aykırı hale gelir mi? Oda içinde kime, nasıl itiraz edeceğimi bilmiyorum ama bu keyfi ve hukuka aykırı uygulamaya karşı koymak istiyorum.
Özet olarak oda gönüllü olarak stajyerlik yaptığım süre boyunca SGK’ya primlerimi ödemek zorunda mıdır? İkinci olarak ücretimin yarıya düşürülmesi hukuka uygun mudur?