Mesajı Okuyun
Old 30-05-2014, 12:29   #9
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yavuzselimaydın
binanın zemin kısmında yer alan, tavan yüksekliği 2.20 cm'in altında olan 20 metre kare büyüklüğünde bir oda.

Yani dava konusu kısım kanunlarda tanımı yapılan "yapı" vasfına uyarken, "bina" vasfına uymamakta.

Biz de, kesinleşmiş olan beraat kararına dayanarak belediyeden her hangi bir ek tadilat projesi çizdirmeden yapı kullanma izni alabilir miyiz?

Benim şahsi kanaatim alamayız,
ama yine de bir umut araştırıyorum.
Ben sizin kanaatinize katılıyorum.

Bir binanın mimari projesi vardır ve ruhsat bu projeye göre verilir. Eğer sonradan mimari proje değiştirilecek olursa tadilat projesi ile yeniden yapı ruhsatı almak gerekir.

İmar Kanunu'nun 32.maddesine göre "ruhsat ve eklerine aykırı yapı yapıldığı ilgili idarece tespiti ...üzerine, ... yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur."
ve tabii aynı Kanun'un 42.maddesine göre aykırılık idari para cezasıyla cezalandırılır.

Sizin odanızın ceza mahkemesince TCK 184.maddesi kapsamında bina olarak nitelendirilmemesi, İmar Kanunu'nun 32.maddesi kapsamında yapı ruhsatından ayrık tutulmasını sağlamaz. Bu nedenle ilk paragrafta sunduğum yoldan gitmeniz gerekir.

Saygılarımla