Mesajı Okuyun
Old 08-03-2011, 23:22   #1
YILDIRIM

Varsayılan Kat Mülkiyeti Kanunu

Kat Mülkiyeti Kanunun 28. maddesine uygun düzenlenecek Yönetim Planına (Ana Sözleşmeye) "Yönetim Planında uyulması gereken hususlara aykırı davranışlarda bulunan kat maliklerine bu davranışlarından dolayı Borçlar Kanunun 158. maddesinde ifade edilen sözleşme cezası hükmüne göre ........ madde de belirtilen parasal yaptırımlar uygulanır" ifadesi konulması düşünülmektedir.

Kat mülkiyeti kanunu, yapılan düzenlemeleri ihlal edenlere parasal yaptırım getirmemiştir(%5 gecikme bedeli hariç). Yönetim Planlarında( Ana Sözleşmelerde) yapılan düzenlemelere uyulmaması halinde de dava yoluna gidilmesi kaçınılmaz olmakta. Oysa ara yol olarak kat malikleri kendi aralarında anlaşarak, bir manada sözleşme yaparak (ki yönetim planı KMK ya göre sözleşmedir) yönetim planında uyulması gereken hususları belirterek ve parasal yaptırımları da konular ve miktarlar olarak belirleyerek Yönetim kuruluna yetki ve görev vermektir. Olabilecek itirazların çözüm yolu da ilk yapılacak kat malikleri kurulu toplantısıdır.
Örneği çeşitli yönetim planlarında yer alan bu düzenlemenin hukuki kuvveti nedir?