Mesajı Okuyun
Old 07-06-2010, 19:28   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Kişinin ölümünden sonra da kendi bedeni üzerinde (sağlıklı iken karar verebileceği) tasarruf hakkı olduğunu düşünüyorum.

Sn Hades suçlunun ortaya çıkarılması açısından otopsi ve araştırmanın kamu düzeni açısından şart olduğunu yazdığınızı anlıyorum. Bunu düşündüm.

Yalnız ikna olmadığım konu şu ki, kamu düzeni benim cesedim üzerinden sağlanmamalı. Bedenimin ölümden sonra parçalanmasına rızam yok. Sonuçta ölmüşüm, benden sonrası kıyamet ama , cesetlerinde onuru olduğundan yanayım.

Kamu düzeni kavramı, kişisel menfaatlerin önüne geçer. Bunun gibi, kamu düzenini sağlamak adına ceza yargılamasında mahkeme, ilgilileri istemese bile maddi gerçeği bulmak zorundadır. Bu kapsamda işlenen bir suçun failinin bulunması, delillerin elde edilmesi vs. nedenlerle gerekiyorsa re'sen otopsi yapılabilir ve buna ilgilileri itiraz edemez.

"Ben istemiyorum, bu nedenle beden bütünlüğümü bozamazsınız" cümlesini sağken yaşadığımız süre için diyebiliriz ama "öldükten sonra otopsi gerektiği hallerde bile uygulamayın" diyemeyiz.