Mesajı Okuyun
Old 07-06-2009, 22:18   #18
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Aslında avukatın avukatla gıyabında karşı karşıya geldiği konumlarda şöyle bir açmaz da var:

Müvekkiliniz olmak isteyen kişi size sıkıntılarını aktarır, şundan rahatsızım, bundan rahatsızım, böyle olur mu vb.vb. der. Aktardığı konular mesleki anlamda sıkıntılı durumlardır, şikayet halinde avukatın mesleki sorumluluğu gündeme gelecektir, ama müvekkiliniz olmak isteyen kişi bunu bilmez. Alışveriş yaptığı marketinden şikayetçi olur gibi size anlatır. Duyduklarınız karşısında karşınızdaki kişiyi korumak, kollamak duygusu geçer içinizden, zayıf odur. Öte yandan, meslek ilkelerini hiçe sayan, müvekkilin bilgisizliğinden kendine camdan saraylar inşa eden, adının önündeki av. ibaresini, bir tür dokunulmazlık kalkanı edasıyla bu hukuk bilmez insana dikte ettiğini kavradığınız meslektaşa da içten içe öfke duyarsınız.

Ama ağzınızı açıp tek kelime etmezsiniz. Ben hep böyle yaptım. Azlin ne olduğunu bilmeyene azilden söz etmedim (aklında olmayanın aklına koymadım), azil edip de şikayet edeceğim, şikayet edeceğim veryansınıyla gelenin şikayetiyle ilgilenmedim, ben işinizi yaparım, prensip olarak bu tür şikayetlerle ilgilenmiyorum dedim, dilekçeyi siz yazın biz verelim dediler, dilekçe de yazmam, işinizi yaparım, bu haliyle verecekseniz verin dedim, dedim ama....

Ardından da hep şunu düşündüm. Hukuku ve hakları hatırlatan avukattır, kanunu o bilir, müvekkil yahut müvekkil adayları -ekseriyetle- hakkını, hukukunu bilmez. Ben size yorum yapmam, ne olumlu ne de olumsuz dedikçe, aslında birbirimizi/mesleğimizi korumak adına kimbilir kaç insanın hak ihlaline neden olduk, kim bilir...

Ancak yasa koyucu da bu açmazdan çıkamamış olacak ki, bizim bir kısım hukuksuzluklar karşısındaki suskunluğumuza da yasal bir vicdan aklama maddesi eklemiş:

Vekil varken, diğer avukat görüş beyan edemez.

Kısa, basit.

*

Meslektaşımın forum sorusuna yeniden dönmek gerekirse, bence güzel bir soruydu. Yanıtım önceki mesajımdaki gibi. Akli ya da duygusal değil, yasal: Bir avukat, diğer bir avukatı azledemez. Çünkü bir diğer avukat varken, görüş beyan etmiş olmaktan da öte; onu "yargılamış" ve azledilen avukatın müvekkilini "eşzamanlı müvekkil edinmiş" olacaktır.

Saygılarımla...