Mesajı Okuyun
Old 28-07-2010, 09:57   #8
avmurat

Duyduğum bir söz şöyleydi:"Gelene git, gidene kal denmez" Kooperatifler hukukunda da bu prensip geçerlidir.Siz gidiyorum demeden kimse sizi göndermez, siz geliyorum dediğinizde de kimse size gelemezsin diyemez.Buna Kooperatiflerde "açık kapı ilkesi" deniyor.Konut yapı kooperatiflerinde konutların teslimi ve hatta kura çekimi ile mülkiyetin üyeye geçtiğine dair Yargıtay kararları var.Tapu da devir de yapıldıysa zaten mülkiyetin intikalinde hiç bir tereddüt yok.Artık bu bağımsız bölüm üzerinde kooperatifin hiç bir tasarrufu ve bağı olamaz.Dolayısıyla bu bağımsız bölümün malikiyle de bir bağı olamaz.Kooperatifin tek muhatabı vardır:Ortağı.Ortak ben üyelikten çıkıyorum demedikçe kooperatif hangi yetkiye dayanarak onu ortaklıktan çıkarabilir ya da konutu alan kişiyi hiç bir talebi olmadan nasıl üye yapabilir.Ben ce burada şaşılacak bir durum yoktur.Kaldı ki bizler kooperatifleri hep borçları ve sorumlulukları ile anarız.Halbu ki bazı koooperatiflerin üyelerine tahsis ettiği bağımsız bölümlerin yanında başka mal varlığı değerleri de olabiliyor.Bu kooperatif mal varlığı mevcut olan, bunu da tasfiye nedeniyle her bir üyeye 100.000 TL düşecek şekilde dağıtan bir kooperatif olsaydı soruna bakışımız değişmeyecek miydi