Mesajı Okuyun
Old 02-09-2010, 12:43   #3
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba; banka kredisi ile eşimle ortak tapulu yarısı benim yarı hissesi eşime ait ev aldık.Bankada borçlu olarak benim,eşimde kefil oldu.Ancak eşimle geçinemiyoruz beni evden gitmem için zorluyor sürekli küfür ve hakeretlerle,boşanma davası açtığımda ben evde kalabilirmiyim onu evden uzaklaştırabilirmiyim ve evin durumu ne olur.
şimdiden teşekkürler

Sayın Katılımcı;
Mülkiyeti size ait olan konut evlilik sırasında aile konutu olarak kullanılmıştır. Öncelikle bu evi tapuda aile konutu olarak şerh ediniz.

Boşanma davası bitip boşanma kesinleşince bu şerh kaldırılacaktır.Aile konutu şerhi evlilik süresince geçerli olan bir korumadır.

Boşanma davası açmanız mülkiyeti size ait olan evde oturmaya devam etmenize engel değildir .Aile mahkemesine başvurarak eşinize karşı 4320 sayılı ailenin korunması yasası dahilinde evden uzaklaştırma kararı almanız mümkündür. Bu talebinizi boşanma davasıyla beraber isteyebileceğiniz gibi boşanma davası olmadan da tek başına istemeniz mümkündür.

Boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte eşiniz tasfiye davası açarak , varsa kendi yapmış olduğu katkıyı ,alacak davası olarak isteyebilir.Tasfiye davasında mülkiyet talep edilemez.

Boşanma davasının açıldığı tarih(boşanma talebi kabul edilirse)mal rejimin sona erdiği tarihtir. Bu tarihten sonra yapılacak ödemelerde eşinizin katılım alacağı yoktur.

Sn Katılımcı;
Hukuki işlemlerinizi sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak maddi durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin barosunun ücretsiz Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.