Mesajı Okuyun
Old 12-06-2009, 10:40   #1
Günsu Akçagöz

Varsayılan 2 ayrı doktorun hatasından hem Devlet hem de Vakıf Hastanesine TEK DAVA açılır mı ?

Müvekkilim önce Vakıf Hastanesinde sonra da bir Devlet Hastanesinde kalça kırığı ameliyatı olduktan sonra, hala iyileşemeyince –bu sefer özel bir doktora- ameliyat oluyor.

Şimdi ilk ve ikinci ameliyatta yapılan doktor hataları nedeniyle her 2 hastaneye ve doktorlarına dava açmak istiyor.

SORUN ŞU :
  • Vakıf hastanesine dava ADLİ YARGIDA, Devlet hastanesine dava ise İDARİ YARGIDA açılması gerektiği için, bu 2 davayı birleştirip her 2 hastaneye müşterek ve müteselsilen dava açma imkanı arıyorum.
  • Bunun sebebi, talep edeceğimiz manevi zararın oranını tespit edemememiz. İlk doktorun kusuru nedir ? İkinci doktorun kusuru nedir ? Bunlar ancak adli tıp/bilirkişi incelemesi sonucunda ortaya çıkacak hususlar.
  • Bir de 2 ayrı dava açılınca, davalar ayrı mercilerde yürüyeceği için, birbiri ile çelişen raporlar ve sonuçta da KARARLAR ortaya çıkabilir ve bu da müvekkilin hak arama prosedürünü uzatır ve işi zorlaştırır.
  • Oysa 2 ameliyat ve 2 ayrı hastane var, AMA HASTA TEK.
Sayın Meslektaşlarım arasında, bunun bir çözümünü bilen var mı ? Bütün literatürü taradım bir şey bulamadım. Belki uygulamacı ve yenilikçi Sayın hakimlerimiz bilebilirler diye düşünüyorum… ?

Av. Mukaddes Günsu Akçagöz
AKÇAGÖZ AVUKATLIK BÜROSU
www.empatihukuk.net