Mesajı Okuyun
Old 26-01-2007, 21:37   #23
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan simali2
sayın av.yıldıray,

özet olarak cevaplayasam; adam öldürmek yasak bir fiil değil, herkes istediği zaman öldürme fiilini gerçekleştirebilir. Ancak bu fiilin yapan herkes kusuruna, kastına vs göre daha önceden belirlenmiş yaptırımlara tabi tutulur. diye okur okumaz bunu düşündüm...?

saygılar

Peki bu kadar açık bir olayda Siz Syn. Av. Yıldıray, belirttiğiniz konuda neyi anlamamıştınız bilmiyorum. Yani oldukça açık bir konuda ortaya neler çıkacak diye bir oyun başlattığınızı düşünmeye başladım.

Fakat şunu söyleyim, YASAK: MADDİ VEYA MANEVİ SET
YASAKLI: ÖNÜNDE MADDİ VEYA MANEVİ SET OLAN AMAÇ

Umarım bu sefer anlatabildim. Yasak kavramını iyi anlamaya çalışırsanız aynı sonuca varırsınız. Emin olun.Filozof olmaya gerek yok. Düşünen olmak yeter.

Evet adam öldürmek yasaktır çünkü önünde düşüncedeki korku apaçık bir settir ve düşünsel olduğu için insan onu tanımayarak bu amacı icra edebilir, peki önünde maddi bir duvar olsaydı bakın bakalım o adamı öldürebiliyor muydunuz?

İnsan ÖZGÜR bir varlıktır. Bu nedenle kudretini, hukukun buyrukları doğrultusunda kullanabileceği gibi onlara aykırı bir yönde de kullanabilir. Bu nedenle insanların davranışları, hukukun belirtmiş olduğu davranış tipleri ile örtüşmeyebilir.

Bu cümlelere göre ÖZGÜRLÜK ile YASAK-YASAKLI kavramlarının esas anlatmış olduklarının ne olduğunu düşünmekte fayda vardır.

SAYGILARIMLA