Mesajı Okuyun
Old 22-09-2011, 13:48   #30
by dinçer

Alıntı:
Alıntı:

Av.Armağan Konyalı

Alıntı:

Sanık vekilinin hagb kararına itirazı kabul edilirse ne olur? Hüküm açıklanır ve sanığa ceza verilmiş olur.

İşte bu Sanık zaten kendisi HAGB istemiş, sanık talep etmeden vekili tarafından itiraz edildiğinde ya mahkeme HAGB şartlarının oluşmadığına kanaat getirip HAGB yi kaldırırsa!..
------------------

1) HAGB ye itirazların sonucu %99,9 RED DİR.

2) Sanık talep etmeden itiraz etmek anlamsızdır.Tek istisna sanığın duruşma esnasında HAGB yi anlamadığını farkeden avukat, bu durumun kendisi açısından daha sakıncalı olacağını ( bazı sanıklar vardır ki suç makinasıdır adeta ve dışarıda kalmaktansa içeririye girmeyi gönülden isterler, aslında kamu menfaatine uygun olan da budur.)ve/veya aslında gerçekten anlasa idi HAGB istemeyeceğini anlayan avukat bunu duruşma esnasında da olsa kısa bir iki cümle ile sanığa anlatır ve hayır istemiyorum cevabını alırsa sanıktan ancak itiraz etmelidir.

3) Sanık yazılı olarak istemiyorum demediği sürece zımnen taktir avukattadır.Kanun yoluna müracaatta açık bir rızasının olmadığının kabulü gerekir.Avukat üzerine düşeni yapmakla mükelleftir.Kaldı ki olaya ve oluşa göre bu durum değişir.HAGB verilmese idi hapis cezası alacaktı denilebiliyorsa HAGB ye itiraz anlamsızdır.Ancak yine de yazılı rıza ararım ben arkadaş

5)Örneğin sanık hakkında 5.000 TL adli para cezası verildi ve HAGB uygulandı.HAGB yanında yurt dışına çıkma yasağı uygulandı denetimli serbestlik süresi boyunca.Ve sanığın yurt dışına sürekli çıkmak zorunda olduğunu ( hastalık, ailenin yurt dışında olması, ticaret vs.) düşünün.SİZCE HAGB YE İTİRAZ EDİLMELİ Mİ EDİLMEMELİ Mİ ???
CEVAP BASİT KESİNLİKLE MÜVEKKİL LEHİNE OLAN HAGB NİN KALDIRILMASIDIR.Müvekkil duruşma esnasında evet dese dahi müdahale eder HAYIR DEDİRTİRİM BEN HATTA BÖYLESİ BİR DURUMDA DURUŞMA ESNASINDA HAYIR DEDİRTMEK İÇİN MÜVEKKİL LE İKİ CÜMLE DAHİ KURMAM die düşünüyorum.

iyi çalışmalar
"yasak değil, serbest..." (by dinçer)