Mesajı Okuyun
Old 22-09-2006, 18:29   #13
Av.Elvan Akkaya

Mutlu

Alıntı:
Yazan seda çobanoğlu
bu sorunun cevabı benim için ne kadar önemli anlatamam. aslında stajımı başlatmaya karar vermiştim, hatta bir şeyler öğrenirim diye başladım bile bir avukatın yanında staja. bir baktım 250 ytl istiyorlar staj için. işte bu 250 ytl düşünmeme neden oldu. şimdi staj yapacak olsam hakimlik sınavına hazırlanamayacağım. staja başlamasam ve sınava hazırlansam ya sınavı kazanamazsam? 3 ayım boşa geçmiş olacak. kendimi o kadar çaresiz hissediyorum ki.. aslında belki asıl soru şudur: hangisi olmak istiyorum?.. fakülteye ilk başladığım günden bu yana hakim olmak istiyorum. ama zamanımı boşa harcayıp bugüne kadar zaten yeterince harcama yapmış aileme daha fazla yük olmak da istemiyorum. umarım birileri okur ve bir şeyler söyler.
teşekkür ederim şimdiden..

açıkçası diğer arkadaşların mesajlarını okumadan cvp veriyorum sedacım.
iki yıldır avukatlık yapıyorum.
her hukuk mezunun yaşadığı bu sıkıntıları bende yaşadım.
mezun olduğumda hakimlik sınavına az zaman vardı.
eh öölesine çalıştım denebilir,kazanamadım. zaten ben de ne olmak istediğimi bilmiyordum birçoğumuz gibi.
staja başladım.
ben de aileme yük olmamak için staj kredisi kullandım.çünkü giresunda stajyerlere bişey verilmiyo ne yazıkki. (şimdi o krediyi ödüyorum her ay. zor gelmiyo dersem yalan olur. yerken çok iyi )

baktım; avukat olsam ya birinin yanına gireceğim, ki o dönemde kimse birini aramıyodu giresunda. ya da büro açacağım. bunun için sermaye gerek.
ben yine aileme yük olmayım dedim.
stajın son ayı adli tatile de gelmişti.çalışmak için üç ayım vardı.
oturup hakimliğe çalıştım. bu sefer iyi çalıştım diyebilirim ama hala ne olmak istediğimden emin değildim bu arada.
kazanamadık... makus talihim
bir çok arkadaşım,kafasına hakim olmayı koyanlar diğer sınavı beklediler.sınav tarihi belli değildi.
artık babadan para istenmiyodu.zor geliyodu.en kötü karar kararsızlıktan iyidir dedim.
babamın yardımıyla büroyu bir hafta içinde açtık.

ama hazırlıksız yakalanmıştım...
avukat olmak istiyor muydum acaba...
ilk günden işler gelmeye başladı.tecrübesizliğim nedeniyle çok zorlandım tabi.
eh altından kaltım sayılır. atlattım.kazanıyorum artık.

bu kadar şeyden sonra sana tavsiyem;
başlangıçtaki maddi problemleri kafana takma.
öncelikle ne olmak istediğinden emin ol.
emin ol ki sonradan mutsuz olma. çünkü para bi şekilde kazanılıyo.ve ailene de fazlasıyla yardım edebiliyosun.
insan hayatında bir iki yılın hiç önemi yok.
çünkü zaman çabuk geçiyo. ve sen acele kararlar alırsan sevmediğin bir işi yapmak zorunda kalıyosun.
önce ne istediğine emin ol. çünkü başarıyı içindeki bu istek sayesinde buluyosun. başka yolu yok...