Mesajı Okuyun
Old 07-09-2006, 23:37   #15
Themis99

Çalışma hayatında kadınlar yönünden bir takım olumlu gelişmelerin yaşandığı göz ardı edilemez. Ancak ayrımcılık her yerde var .
Alıntı:
'Cinsiyet ayrımcılığının sonuçlarından biri, çalışan kadınların aynı işi yaptıkları halde erkeklerden daha az kazanıyor olmaları. Bir diğeri ise evdeki cinsiyete dayalı iş bölümünün iş yaşamında da devam ederek; 'kadın işi' 'erkek işi' ayrımını oluşturması. Bunun sonucunda saygınlığı, beceri gereksinimi ve ücreti yüksek işler 'erkek işi' olarak tanımlanırken; daha az beceri gerektiren, düşük ücret verilen işler de 'kadın işi' olarak tanımlanıyor. Hatta bazı durumlarda bir işin 'kadın işi' olarak tanımlanması bile işin gereksindiği gelişkin beceri kümesinin saygınlığının ve niteliğinin düşük belirlenmesine yolaçabiliyor.
Bir diğer önemli hususta kadınların meta olarak görülmeleri.Tüketim malzemesi . Reklamlarda afişlerde ve benzer alanlarda bunu açık seçik görebiliyoruz. Eğitim ve benzeri şeyler bu durumu değiştirmeye yetmiyor.Eğitimli insanlar dahi ayrımcılığı benimsiyor. Bu durum artık içselleşmiş gibi .İşin kötüsü ülkemizde kadınlar bu durumu pekte yadırgamıyor . Hatta doğru bile buluyor.Çocuklara bu yönde eğitim veriliyor. Erkek çocuklarına''onu yapma o kadın işi'', kız çocuklarına ''onu yapma o erkek işi ''diyen kim ?. Annelerimiz.Ayrımcılık aile içinde anne tarafından veriliyor. Bir tanıdığım var.Kızından bir erkek bir kız iki torun sahibi .Geçenlerde oğlundan bir erkek torunu oldu. Gözlerinde ki pırıltı ve övünüşü ayrımcılığın ne kadar derinlerde yer aldığını göstermekte.''Oğlumun oğlu,en kıymetlim '' vb. el üstünde tutmalar. Sorunun kaynağının burası olduğunu düşünüyorum .Kampanyaların yapılması, imzaların toplanması vb. çalışmaların yapılması önemli ve güzel . Ancak sorunu temelinden çözmeye yetmiyor.Daha kapsamlı ve temel çözüm yollarına ihtiyaç var gibi . Saygılarımla