Mesajı Okuyun
Old 07-07-2006, 03:39   #4
ibreti

Sn.Meslektaşım;
Alıntı:
40.000 YTL para alındığı nasıl ispatlanabilmektedir? Tarafların amacı işlemi trampa gibi gösterip, önalım hakkının kullanımını engellemek ise bu paranın görünmemesi gerekir
diye sormuşsunuz.

Tapudaki SATIŞ AKİT TABLOSU ile bu durum ispatlanabiliyor. Yani resmi senet ile..

Bu durumda önalım hakkını kullanılabileceğine dair (ki bende aynı düşüncede idim ve zaten davayı da açtım) hiç yargısal içtihat bulamadım.
Sadece ve sarece Şükran Taman Şıpka'nın kitabında bir kaç satırlık açıklama buldum.

Dava dilekçesinde de bu durumu
Alıntı:
Özetle, alıcı …… ve satıcı ………, gerçekte pay satışını amaçlamalarına rağmen, sırf vekil edenin önalım hakkını kullanmasının önüne geçmek amacı ile bu satışı kısmen takas gibi göstererek KANUNA KARŞI HİLE yoluna gitmişlerdir. Bilineceği gibi kanuna karşı hilenin müeyyidesi, hile ile dolaşılmak istenen kanun hükmünün uygulanmasıdır.

Esasen pay temlikine ilişkin işlem incelendiğinde, işlemin ağırlık merkezinin satış olduğu, önalım hakkının kullanılmasının önüne geçilmek için kısmen takas olarak gösterilen taşınmazın hiçbir niteliği olmayan, her zaman temin edilebilecek nitelikte alelade bir taşınmaz olduğu da görülmektedir. Bilimsel doktrin ve Yargıtay uygulamalarında kabul edildiği üzere kısmen takas halinde (somut olaydaki gibi) takasa konu malın her zaman temin edilebileceği hallerde önalım hakkının kullanılmasına bir engel bulunmamaktadır.
biçiminde belirttim