Mesajı Okuyun
Old 19-12-2008, 11:07   #1
Konuk

Önemli BoŞanma ProtokolÜndekİ Maddeler- İpoteklİ Ev

2 yıl önce boşandım, şu anda 4.5 yaşında ikiz çocuklarım var. Anlaşmalı boşanma yaptık. Boşanmadan önce kredi ile ev aldık benim üzerime ve kefil de eşim oldu. Anlaşma protokolünde bu evin borcunun tamamen eşime ait olduğu ve hiçbir şekilde bana ödettirilmeyeceği ve rücu dahi edilemeyeceği belirtildi. Buna karşılık kredi süresi olan 5 yıl için bu evin içinde oturma hakkının eşimde olduğu ancak istersem ( burası önemli) istediğim an burada oturabileceğim belirtirdi protokolde. Eşim 2 çocuk için 1.000 YTL nafaka veriyor ve tabii evde bedava oturduğu için kira gideri nereden baksanız 500 YTL olsa sadece 500 YTL verbiş oluyor pratikte. Ben şimdi eşimi bu protokol maddesine dayanarak evden çıkartmak istiyorum. Ancak öncelikle evdeki eşyaları ve demirbaşları tesbit ettirmek istiyorum ki zarar vermesin. Bu mümkün mü? Diğer yandan evden çıkarttığımda kredi borcunu her nekara sözleşmede yazsa da ödemezse bu kredi borcu bana döner mi? bu durumda ne yapmalıyım? yani bankakredi için asıl borçlu ben görünüyorum ama boşanma protokolüne göre ödemekle yükünlü olan kişi eşim. Bu karşıt noktalarda ben bu protokole dayanarak borcu onun ödemesi gerektiğini nasıl ispat ederim. Diyelim ki bankadan yazı geldi ödemezsem ne olur? bankaya protokolü sunsam geçerliliği nedir? geçerli değil derseniz o zaman protokole ne gerek var?,,Verecğiniz cevaplar ve yardımlarınız için çok teşekkürler.