Mesajı Okuyun
Old 14-06-2011, 23:53   #112
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan hukukcugokhanozkan
Matematik hariç diğer derslerde develet üniversitesini kazananla vakıf üniversitesini kazanan arasında 20-30-40 net fark oluyorsa bu aradaki zeka farkının sonucudur. Sonuçta Türkçe tarih coğrafya nerdeyse 12 sene boyunca görülen dersler. Çalışmamıştır, babası zengindir gibi söylemler bahaneden başka bir şey değil. Vakıfta da elbette zeki öğrenciler vardır ancak diyorum ya ben genel olarak konuşuyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Zeka bamabaşka bir şeydir, fazlaca çalışmak ise bambaşka bir şey.

Eğer aynı fakültede okuyan ve gece gündüz demeden çalışan, aynı zamanda bu derse de gece gündüz benden daha fazla çalıştığını bildiğim %100 burslu bir arkadaşım bir dersten 60'la geçiyor ve burslu olmayan ben çok da fazla çalışmamama rağmen 90 ile geçiyorsam kimin daha zeki olduğuna buyrun siz karar verin lütfen.

Hangi vakıf üniversitelerinden öğrencilerle karşılaştınız şimdiye kadar bilemiyorum ancak; üniversite var, üniversite var yani şimdi. Biraz daha dikkatli ve kişileri aşağılamayan yorumlar yapmaya özen gösterelim lütfen.

Örneğin ben; okuldaki derslerin tümüne giden, elimden geldiğince kütüphaneye gidip ilgi alanıma göre araştırmalar yapan, monografiler alıp okuyan ve makaleler araştıran birisiyim. Etrafımda pek fazla görmedim bu tarz çalışmalar yapan arkadaşlarımdan. Devlet üniversitelerinde de böyle öğrencilere rastlanabileceğini de pek fazla düşünmüyorum açıkçası. Derse gitmeyen adamlar heralde oturup da makale, monografi okumazlar.

Daha önce de söylendiği gibi iyi bir hukukçu olabilmek kişinin elinde olan bir şeydir. ÖSS'de yapılan daha fazla netle daha iyi bir hukukçu olunabileceğinin garantisi verilmez, verilemez.