Mesajı Okuyun
Old 23-01-2010, 03:03   #105
Ulukoca

Hangi üniversiteden mezun olmasından çok kişinin kendini nasıl yetiştirdiğinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ankara Hukuk'ta olmanın bana getirdiği avantajları elbette ki olacak, dezavantajlarının da olduğu gibi. Aynı şekilde vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşlarında avantaj ve dezavantajları var. Fikrimce burada yanlış bir noktada düğümleniyor mesele. Sonuçta iki hukuk eğitimi verilen fakültede de okuyan insandır, sonuç kendiyle alakalıdır. Okulun etkisi elbette olur; ama ÖSS'de ki puan farkı hukukçu kimliğini ve anlayışını kazanmayı sağlamaz.

Burada asıl önemli sorun şu. Hukuk eğitiminin vakıf üniversitelerinde veya daha demek istediğimizin anlaşılması açısından "para karşılığı" verilmesi meselesi. İdare para karşılığı hukuk eğitimi alma hakkı tanıdığı zaman "niye alıyorsun" demenin mantığı yok; ama bunun yanlış olduğunu da belirtmek gerek. Aşağılamak için demiyorum, onlar da değerli mesleklerdir; ama bir makine, inşaat mühendisliği, bir ekonomi veya benzeri için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ancak Hukuk eğitimi paralı olamaz. Bu hem bu üniversitelerden yetişenlere karşı bir önyargıyı doğurur, hem de genel anlamda "hukukçu" yetiştirmeyle bağdaşmaz. (gerçi Türkiye'de hukukçu yetiştirmek gibi bir amaç olduğundan da tam anlamıyla bahsedilemeyeceği gerçeği de var)

Olaya bir de bu yönden bakılması gerekli...