Mesajı Okuyun
Old 16-06-2012, 18:10   #1
mervealcik

Varsayılan Konut ve Çatılı İşyeri Kiralarında Belirli Süreli Kira Sözleşmelerinde Tahliye

Değerli Hukukçu dostlar,
Bildiğiniz üzere yeni türk borçlar kanunu ile birlikte 818 sayılı Eski Borçlar Kanunu zamanında uygulanan 6570 sayılı kanun uygulamadan kalktı ve bu kanunun içerdiği hükümler Yeni Türk Borçlar Kanununa dahil edildi.

Konut ve Çatılı İşyeri kiralarına özgü sona erme sebepleri 1) Bildirim yolu ile 2) Dava (Tahliye) yoluyla dır.

Kira sözleşmemiz belirli süreli bir kira sözleşmesi ise bu süre bittiğinde kira sözleşmesini sona erdirebiliriz.Ya da TBK da belirtilen ihtiyaç sebebiyle tahliye,imar sebebiyle tahliye ve ya yeni malikin gereksinimi sebebiyle kiracıyı tahliye yoluna gidebiliriz.Bu hususlar zaten kanunda sarih bir biçimde belirtilmiş.Tahliye yoluyla sözleşmenin sona erdirilmesi hususunda konut ve çatılı işyeri kiralarında da genel kira sözleşmelerindeki bildirim ve fesih sürelerine uyarak sözleşmemizi feshedebiliyoruz.(kiraya veren açısından)

Kiracı açısından ise yine TBK da belirtildiği üzere 1) yazılı taahhüt verildi ise 2) 2 haklı ihtar halinde ve 3) TBK 352/3 te belirtilen halde.
Kanunda belirtilen haller bunlar.Ve Taahhüt halinde tahliye hususunda Yargıtayımızın içtihatları çerçevesinde kira sözleşmesi yapılırken verilen taahhütler geçersiz sayılıyor.Kiralanan teslim edildikten sonra yapılan taahhütleri geçerli sayıyoruz.
Bu genel bilgilerden sonra konuları irdelerken benim kafama takılan uygulamada yapılıyo olabilir bilmiyorum fakat ; Belirli süreli ( 1 yıllık ) konut kirası sözleşmesi yapılsa ve kanunun ve Yartıgayın belirttiği gibi kira sözleşmesinin imzalanmasından sonra "yazılı" ve "açık tarihli"( tam tarih belirtilmeden kiraya veren istediği zaman kiralananı boşaltacağım şeklinde) bir taahhütname verilse ( verilebilir mi? 1. sorum) verilebileceği faraziyesinde bu taahhütnameye dayanarak kiracıyı çıkartabilir miyiz? 2.sorum.
Siz değerli hukukçular 3. sınıfı henüz bitirmiş meraklı bir meslektaş adayınıza yardımcı olabilirseniz beni çok mutlu edersiniz ..Saygılarımla..