Mesajı Okuyun
Old 14-12-2009, 21:54   #210
SAV HUKUK

Alıntı:
Yazan Admin
Bu anketi sürekli açık tutmayı planlıyorum. Bakalım sonuçlar nasıl çıkacak?

Sadece hukuk fakültesi mezunlarının oy kullanmasını rica ederim. Ayrıca oyunuzu kullandıktan sonra görüş eklemek veya niçin öyle düşündüğünüzü belirtmek isterseniz çekinmeyiniz.

Sitemize katılan üyelerimizin bir kısmı hukuk fakültesi okumayı düşünen lise öğrencisi arkadaşlar. Bu anketin sonuçları onlar için de ilginç olabilir diye düşünüyorum.

evet eğer dünyaya bir daha gelebilsem gene hukuk okurdum. Ve hukukçuluk yapardım ama bu ülkede değil. Hukukun gerçekten icra edildiği bir ülkede. Özellikle Ceza hukukumuz ve bunun uygulaması CMUK yani tam anlamıyla hantallaşmış. Avukata ceza davalarında zerre-i miskal iş düşmüyor. Ceza avukatlığı Türk Hukuk Sisteminde bence en basit avukatlık. Zira adli kolluk yok. Delilden sanığa değil sanıktan delile gidilen bir süreç. Ve iddianame zaten belli. Hakimin kararı da az buçuk belli. Avukat sadece seyirciye oynayan bir işlev yapıyor. Yani avukat müvekkiline verilecek cezanın azamisi ile asgarisini zaten biliyor ve sanığa verilecek cezayı da üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyor. Geriye sanık yakınlarını sanığa verilecek en az ceza ile kurtaracağına inandırmakta kalıyor. Ve tabiki parasını alabilmekte. Gerisi o olsada olur o olmasa da. Oysa Jüri sistemi hukuk sitemimizde olsa ve avukatlara çapraz sorgu hakkı verilse ve avukata gerek jüri ve gerekse hakimi zekası ile ikna imkanı tanınsa inanın ki Türkiye'de ben avukatım diyebilecek insan sayısı 57000 tescilli avukatın 1000'i ni bulamaz. O yüzden Hukuk okumak mı ; evet Türkiye'de hukukçuluk mu Hayır.