Mesajı Okuyun
Old 14-05-2008, 08:28   #9
av.sally

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Sayın Av.sevil,
Öncelikle katılımınız için teşekkürler. Benim kişisel kanaatim eklemiş olduğunuz içtihat yönünde hareket edilmemesi gerektiği şeklinde. TPE nezdinde tescilli bir marka mevcut iken TTK kapsamındaki haksız rekabet hükümlerinden yararlanmaktansa 556 S.KHK hükümlerinden yararlanmak daha avantajlı olacaktır. Zira, 556 S. KHK kapsamındaki yaptırımlar çok daha ağırdır. Göndermiş olduğunuz karardaki davacı ve davalı unvanlarında geçen ibareler TPE nezdinde tescilli de değildir. Dava açacak kişinin tescilsiz marka kullanımı söz konusu olduğunda mutlaka TTK' nın anılı hükümlerine başvurulmalıdır. Ancak tescilli markamız varken de bu tip durumlarda TTK' ya değil 556 S. KHK' ya yönelmeliyiz diye düşünüyorum. Soruyu soran meslektaşımız açısından da benim önerim hala 556 S. KHK'dan yola çıkmak ve dayanak almak yönündedir.

Sayın meslektaşım TPE tescil hususu soruda tamamiyle gözümden kaçmış hatta nedense bir sonraki cümleden TPE ye kayıtlı olmadığı aklımda kalmış.Bu sebeple önerinizde haklısınız.Ancak eklediğim karar vaka olarak sorumuzdakiyle benzeşmektedir.O sebeple silmemek daha uygun olacaktır.

SAYGILARIMLA