Mesajı Okuyun
Old 21-09-2006, 17:25   #2
ibreti

1) Kat malikleri kurulu kararının iptali davalarının;
-İptali istenen kararların alındığı genel kurula katılıp olumlu oy kullanan kat maliklerine yöneltilmesi gerekir.
-Olumyu oy kullananların tespit edilememesi halinde iptali istenen kararların alındığı kat malikleri kuruluna katılan tüm kat malikleri aleyhine davanın yöneltilmesi gerekir.

2) Kat malikleri kurulu kararının iptali davalarında davalılar arasında ZORUNLU DAVA ARKADAŞLIĞI vardır. Hakim tarafından kendiliğinden gözetilmesi, davacı tarafa davayı ilgililere yöneltmesi için kesin mehil vermesi ve buna uyulmadığı takdirde husumet yönünden davanın REDDEDİLMESİ gerekmektedir.

3) Yönetici ve yönetim kurulu üyelerinin sırf bu sıfatlarına dayalı olarak husumet yöneltilemez. Çünkü bunlar KAT MALİKLERİNİN VEKİLİ GİBİ bir konumdadır. Ancak, yönetici ve yönetim kurulu üyelerinin aynı zamanda kat maliki olmaları ve karara katılmış olmaları halinde dava yöneltilir.

4) Yönetim kurulu ve üyelerinin bu sıfatlarından kaynaklanmak kaydı ile sadece KMK düzenlenen yetki ve sorumluluk alanları ile sınırlı olarak pasif husumet ehliyetleri (davalı) vardır.

---

Sorularda yer almamakla birlikte çok kere yanılsamaya neden olan bir duruma da değinmekte yarar var;

KMK. sadece tek parsel üzerinde kurulu kat mülkiyetine tabi yapılarda uygulanabilir. Eğer yapılar birden fazla parsel üzerinde kurulu birden fazla apartman halinde ise KMK hükümleri uygulanamaz. Bu halde genel hükümlere göre hareket etmek gerekir.

Saygılarımla...