Mesajı Okuyun
Old 19-03-2011, 14:29   #223
hızır hafiye

Alıntı:
Yazan Gemici
Tartışılan konunun içeriği:
Kişiye anayasal düzen tarafından tanınmış temel bir hakkın güvenlik gerekçesi ile sınırlandırıp sınırlandırılamıyacağı. Şehirlerin işlek yerlerine konulan ve oradan geçen herkesi kayıt eden kameraların kişilerin temel haklarını ihlal edip etmedikleri.
sayın gemici,
Öncelikle siz olayın teori tarafındasınız ben pratik tarafında.

Eğer kamera denen teknoloji daha ortada yokken, devlet; bakalım vatandaşlarım sokakta ne yapar ne ederler diye bilim adamlarını toplayıp bana öyle bir alet icat edin ki sokakta millet napıyor oturduğum yerden göreyim deseydi Bilim adamları da yıllarca çalışıp kamera diye bir alet icat etmiş ve bu teknoloji sadece devlet tarafından kullanılıyor olsaydı (füze tank top gibi) mücadeleniz haklı olabilirdi.Ama gelişim bu şekilde olmamış. mobese denen sistem yokken kamera denen alet zaten yaygın olarak kullanılmaktaydı.
O zaman şu sorularında cevaplanması lazım.
mobese kameraları kişilik haklarını ihlal ediyorda hiç kimsenin elinden düşürmediği cep telefonu kameraları etmiyor mu? yine x şahsının parkta sevgilisini öperken mobese kamerası tarafından kaydedilmesi onun haklarına saldırıda aynı şekilde kaldırımda sevgilisini öpen y şahsının iş yeri güvenlik kamerası tarafından kaydedilmesi kişilik haklarına saldırı değil mi?
Var olan tüm bu gerçeklerin önüne geçilip, eski haline getirme kimin eliyle nasıl olacak? Çünkü bu teknoloji olmasaydı bu olguda olmayacaktı.
Farzedelim ki; şu an devlet tarafından sokaklarda üçüncü kişilerin kaydının yapılması yasaklansa ve uymayanlara da yaptırım uygulanacağı, bu yönde mobese kameraları dahil tüm sabit ve hareketli kamera ile sokaklarda rastgele kayıt yapılmasının yasaklandığı yönünde kanuni düzenleme yapılsa.
Eğer bir yerde yasak varsa denetim de olmalı.Devlet bunun içinde 100 000 kişi istihdam edip, bu kişilere de kamerada ki görüntüleri inceleme, kayıtlarda ki kişileri sorma, suçüstü hallerde ise kameralara el koyma ve sahısları yakalama yetkisi verse. sonuç ne olur?
Olayı somutlaştırmak için;
Faraza ben sevgilimle taksim meydanda anıtın yanında sarılmış muhabbet ederken Japon turist anıt ve civarını kamera kaydına alıyor bende anayasal haklarını bilen uygar bir vatandaş olarak hemen yanına gidip hey dostum kamerayla böyle kafana göre kayıt yapamazsın burası Türkiye insanların anayasal hakları var ver şimdi bakayım kamerayı ne kaydettin deyip kayıtlarda kendimi de görünce 155 i arayıp taksim meydanında anayasal güvence altında olan özel hayatımın gizliliğine saldırı oldu şikayetçiyim deyip ekip talep etsem, gelen ekiple tam polis merkezine gitmek için arabaya binecekken de memur bey bir saniye şu ilerdeki Afrika kökenli şahısta sanırım görüntülerimi kaydetti ondanda şikayetçiyim bir koşu onu da getireyim desem bu işin sonu nereye varacak.
Yada televizyonda sokak röportajlarını izlerken arka planda sevgilimle sarılmış giderken kendimi görsem özel hayatıma müdahele edildi diye savcılığa mı koşacağım, tüm bu kargaşanın önüne nasıl geçilecek?
Ben size bunun sonunu söyleyeyim belki bilirsiniz kalabalık caddelerde ‘’abi bi çorba parası’’ diye dolaşan tipler vardır. İşte bu tipler siz kameranızla tamamen tarihi bir mekanı kayıt yaparken bile kameranızın önüne geçip daha sonrada bir çorba parası ver yoksa şikayetçi olurum diye yeni bir sektör oluştururlar.
Eğer mobese kameralarıyla özel hayat ilişkisi tartışılacaksa öncelikle kamusal alanda özel hayatın sınırları nelerdir belirlenmelidir.
saygılarımla.