Mesajı Okuyun
Old 21-09-2016, 00:36   #2
metinnarin

Sayın Meslektaşım;

Bu sorunun üzerinde ben de çok düşündüm.Hem de bu konuda bir müvekkilim bulunmamasına rağmen.. Normal bir bireysel başvuruda dayanılan sebeplerle bağlantılı olarak ihlal tespiti ve ihlalin ortadan kaldırılması için gerekli işlemlerin yapılması , bu arada maddi veya manevi tazminat ile yargılama giderleri talebinde bulunuluyor. AYM'nin şimdiye kadarki ihlal tespitlerinin tamamına yakını bir yargılama makamının (mahkemeler veya savcılık kararları) kararına dayandığından sonuç kısmında '' yeniden yargılama yapılması için dosyanın ilgili kuruma gönderilmesine'' karar veriliyordu. Sizin örneğinizde bir yargılama faaliyetine dayanan ihlal istemi bulunmadığından eğer mahkeme ihlal tespitinde bulunur ise büyük olasılık kararın bir örneğinin gereğinin yapılması için başvurucunun bağlı bulunduğu kuruma gönderilmesine karar verecektir diye düşünüyorum. AYM bir temyiz makamı olmadığından göreve iade gibi bir talebi karşılayabilecek bir karar oluşturması mümkün görünmüyor. hangi anayasal hakların ne şekilde ihlal edildiğini kararında göstermiş olacağından tespit edeceği makama da bu ihlallerin ortadan kaldırılması yönünde karar verecektir. Diyelim ki mahkemeye ulaşma hakkının ihlal edildiği tespitinde bulunur ise bu durumda kararını yargılama yapmak üzere yetkili idare mahkemesine resen gönderir. Yine mülkiyet hakkı ihlali tespitinde bulunur ise bu ihlalin nasıl giderileceğini kararında gösterecektir. Bu nedenle ''ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için gerekli işlemlerin yapılması'' şeklinde genel bir talepte de bulunulabilir gibime geliyor. Tabi bu kısımda hangi taleplerin karşılanması gerektiği konusunda bir açıklama yapmanız yerinde olabilir. Belki de mahkeme ihlal tespiti yaptıktan sonra kararın kendiliğinden işlem görmesini sağlayacak bir karar da verebilir. Yararı olması dileğiyle...