Mesajı Okuyun
Old 17-12-2007, 12:52   #24
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Polis, kadına yönelik şiddeti kayıt altına alacak

'Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Polisin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitimi'nin 2008 yılının sonunda tamamlanmasının ardından kadına yönelik şiddet kayıt altına alınacak ve şiddete uğrama riski taşıyan kadınların durumu izlenebilecek.

BM Nüfus Fonu, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işbirliğiyle yürütülen eğitim kapsamında, Emniyet personeline Neva Palas Otel'de eğitim verildi. BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilciliği Toplumsal Cinsiyet Programları Koordinatörü Meltem Ağduk, mağdur kadın için işlem yapmayan polislerin şikâyet edilebileceği bir merkez kurulacağını bildirdi. Merkezin telefon numaralarının karakollara bildirileceğini belirten Ağduk, şiddete uğrayan kişilere mutlaka emniyetten destek istemesi tavsiyesinde bulundu. Ağduk, eğitim sürecinde polise ilişkin önyargılarının değiştiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Konunun zorluğunun farkında olan, kadınlardan sonra konunun en mağduru olan tarafla karşılaştık. Mağdur olan bir kadın, polis merkezine geldiği zaman işlemler yapılıyordu. Gece olmuşsa polis, kendi çabasıyla kadını bir yere yerleştirmeye çalışıyordu. Böyle bakıldığında polisin çok ciddi mağduriyeti vardı. Eminim ki 40 bin polise ulaştığımızda ve o polisler bu eğitimden geçtikten sonra çalışmaya başladıklarında toplumda da bu imaj çok değişecek ve çok daha farklılaşacak." Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı Cinayet Gasp Büro Amiri Erdal Vural da 81 ildeki emniyet personeline ulaşmak için önce 'eğiticileri' eğittiklerini, hazırladıkları VCD ve tanıtım filmiyle de bu illerde bulunan yaklaşık 40 bin personeli eğiterek, farkındalık ve duyarlılıklarını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Ankara, aa

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=620537