Mesajı Okuyun
Old 24-02-2007, 07:04   #96
Cest la vie

Sayin Karacaoglu,

Uzun aciklamalariniz, emeginiz ve nezaketiniz icin ben de size tesekkur ederim.

Bulundugum yer dolayisiyla arada saat farki oldugundan, ben ancak herkesin uyudugu bu saatlerde, odevlerimden mola verdikce yazabiliyorum. Ben yazana kadar da bir konu hakkinda epeyce mesaj birikmis oluyor. Bu nedenle cevap vermek istedigim sey cok olsa da, ancak aklimda kalanlari, yazan kisi gozetmeksizin yanitliyorum. Ozetle mesajimdaki her paragraf size yonelik degildi, ozellikle yozlasma konusu ve roportaj konusu diger arkadaslarimizin mesajlarina cevapti, ancak yine de aciklama zahmeti gosterdiginiz icin tesekkur ederim.

Oncelikle uzun notunuza nispeten kisa bir yanit vermek istiyorum. Ben 'dusunceniz ya da bilimselligi var mi bilmiyorum-teziniz' yazarken sizin bu sekilde anlayacaginizi dusunemedim. Sadece dusunceniz yazsam, 'bu sadece benim dusuncem degil, bilim bunu ispatliyor' tarzi bir cevap alma ihtimalim dogacakti-bu konuda benden uzman olan sizdiniz ve ben emin degildim. O nedenle her ikisini yazma geregi hissettim. Yoksa elbette forum alanlarina yazdiginiz mesajlari makalelerle ispatlamak zorunda degilsiniz. Bunu beklememiz herseyden once fikir alisverisinin sekteye ugramasina neden olur.

Ben halen fizyolojik olarak farkli yaratilmis bayanin, anacligi, cocuk sevgisi ve cocugu sahibi olmak istemesi yuzunden sevmedigi, istemedigi biriyle iliski kurmasina ve hatta toplumumuzda boyle bir ozgurlugun olmadigi gerceginden de hareketle 'evlenmesine' ya da 'evlendirilmesine' karsiyim. Her isteyen istedigi zaman bu yontemi secsin demiyorum, ama bu yontemi secmesi gerekiyorsa da karsi cikilmamasi taraftariyim. Bahsedilen olumsuz tehlikelerin dogmamasi icin hukuki duzenlemeler yapilabilir: mesela her erkegin sperminin sadece bir bayana enjekte edilmesi, belli bir yasa gelmeyen bayanlara saglik kosullari gerektirmiyorsa bu yontemin uygulanmamasi gibi kurallar konulup, bu dogrultuda duzenlemeler yapilabilir. Ama bunu daha basindan kesip atip 'boyle bir hak soz konusu olamaz' demek herseyden once kadinin fizyolojisine ve kendi istemeden kadin olmasi dolayisiyla ona bahsedilen duygu ve ic gudulere yapilan buyuk bir haksizliktir.

Evlat edinme prosedurleri, Yeni Medeni Kanun ile birlikte biraz daha yumusatildi aslinda ama hala bir cocugu evlat edinmek, bir onceki mesajimda da belirttigim bir cok guclukler ve sorunlar barindiriyor. Ancak bu prosedurlerin daha da yumusatilmasi, bu defa cocugu suistimal etmek icin (cinsel amaclarla olabilir, 'besleme' mantigiyla ucuz yoldan yardimci amaciyla olabilir vs) ortam olusturabilecektir. Aradaki cizgiyi ve haklar catismasini cok iyi belirlemek gerekmektedir ki ne evlat edinen ne de evlat edinilen magdur olsun...

Aileye teslim olduktan sonra denetimi sikilastirmak suretiyle sureyi kisaltmak oneriniz oldukca guzel ve yerinde bir oneri. Ancak bu defa da bu denetimin nasil yapilacagi ve bu sure icerisinde alinan risk ortaya cikacaktir. Orta yolda bir ayarlama yapmak gercekten cok zor. Ancak su andaki sistem de iyi diyemiyorum.

Burda gozlemledigim bir sey aktarmak istiyorum: Evlat edinen ailelerin evlat edindikleri cocuklarin yuzde 95'i yabanci, bu oranin da yuzde 80'i Rus. Bunun nedeni malumunuz, ABD evlat edinme kurallarinin cok siki olmasi ve Rusya'da ise evlat edinmenin cok kolay olmasi. Gordugum ornekler neyse ki cok iyi ailelerdi ve gercekten cocuklari gibi goruyorlardi ancak bunun da garantisini almak aslinda oldukca zor degil mi? Kaldi ki cocugu anavatanindan, dilinden, adetlerinden de kopartmis oluyorsun(kucuk cocuklar icin bu sorun olmasa da birazcik kendine gelmis cocuklar icin bu gercekten buyuk celiskilere sebep olabilir). Bu ornek kurallarin cok siki olmasinin sakincali oldugunu kanitladigi gibi(aileler baska hukuk sistemlerine yoneliyorlar), cok serbesti olmasinin da bir cok sakincalar barindirdigina guzel bir ornek diye dusunuyorum.

Neyse konuyu daha fazla evlatlik kurumuna cekmek istemiyorum, sadece onun da kolay bir cozum olmadigini anlatabilmek icin bu kadar aciklama yaptim.

Ve hala kesinlikle savunuyorum: Anne, baska turlu cocuk sahibi olma sansi yoksa sirf toplum sinirlamalari yuzunden cocuk sevgisinden yoksun birakilmamali.. Bu karara varmis kisi zaten cocuk ugruna gozunu karartmis biridir.. Bu her zaman goz onunde tutularak yorum yapilmali...

Saygilarimla